Насичення трансферину залізом – розрахункова величина – відношення концентрації сироваткового заліза до загальної залізозв’язувальної здатності трансферину, виражене у відсотках. Відсоток (частка) насичення є найкращим показником запасів заліза, ніж концентрація заліза в сироватці. Залізо, яке вживається людиною, знаходиться в двох видах: в гемовій (м’ясній) і негемовій (рослинній) формах. Форма, яка перебуває в гемі, легше засвоюється організмом, що робить вегетаріанців схильними до дефіциту заліза. Всмоктування заліза відбувається у дванадцятипалій кишці і регулюється переносником двовалентних металів в ентероцитах (клітинах кишківника). Залізо надходить в кровотік за допомогою білка ферропортіна, що знаходиться в мембранах клітин. Там воно зв’язується з трансферином (основним білком, що здійснює перенесення заліза) для транспортування в кістковий мозок і печінку, де буде відбуватися утворення і зберігання червоних кров’яних тілець, або еритроцитів. Залізо, яке відкладається в тканинах, зв’язується з феритином, щоб запобігти пошкодженню клітин за рахунок утворення вільних радикалів. Оскільки не існує інших механізмів виведення заліза з організму, крім крововтрати або руйнування клітин гемоглобіну в селезінці, загальний рівень заліза в організмі суворо регулюється. Надмірне вживання продуктів, що містять залізо, і запальний стан стимулюють вироблення печінкою білка гепсідіна, який блокує всмоктування заліза в кровотік через руйнування ферропортіна і пригнічує вивільнення заліза з сховища. Нестача заліза пов’язана з виникненням спочатку прихованого залізодефіциту, потім залізодефіцитної анемії (ЗДА). Прихований залізодефіцит можна виявити тільки при оцінці рівня заліза і показників його обміну в крові (феритину, трансферину та ін.). Він виникає, коли запаси заліза в організмі починають виснажуватися. Дефіцит заліза виникає при вагітності, яка фізіологічно протікає, в період грудного вигодовування, гострої і хронічної крововтрати, травмах, операційних втручань. Якщо запаси не заповнюються, розвивається ЗДА, яка характеризується зниженим синтезом гемоглобіну, що призводить до утворення еритроцитів, нездатних адекватно виконувати свої функції.
Для чого призначають дослідження?
- Аналіз дозволяє розрахувати коефіцієнт насичення трансферину залізом. Дослідження допомагає оцінити рівень заліза у організмі.
Метод дослідження
Розрахунковий метод
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
- Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
- За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
- За годину перед забором крові не можна палити.
- У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
- Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
- Естрогени, оральні контрацептиви призводять до підвищення показника.
- АКТГ, кортикостероїди, тестостерон можуть знижувати показник
Синоніми
Оцінка насичення трансферину залізом, залізо, трансферин, % насичення Латентная железосвязывающая способность сыворотки, НЖСС, ЛЖСС. Iron indices, iron profile, unsaturated iron binding capacity, UIBC
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення насичення трансферину залізом:
- гемохроматоз, надмірне споживання заліза;
- талассемія;
- дефіцит вітаміну В6;
- апластична анемія.
Причини зниження насичення трансферину залізом:
- гіпохромна анемія;
- злоякісні пухлини шлунка і тонкого кишківника.
Референтні значення:
Залізо: Чоловіки 12.5-32.2 мкмоль/л; Жінки 10.7-32.2 мкмоль/л; Новонароджені 17.9-44.8 мкмоль/л; Малюки 7.2-17.9 мкмоль/л; Діти 9.0-21.5 мкмоль/л. Трансферин: Дорослі: 2.0-3.6 г/л. Діти: 0-4 дні: 1.3-2.75 г/л; 3міс. - 10 років:2.03-3.6 г/л. Рівень насиченості трансферину залізом: 20.0-55.0 %.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, гематолог, гастроентеролог, ревматолог, нефролог, хірург.