Аналізи і ціни
Ненасичена залізозв'язуюча здібність сироватки (НЗЗС)
Код аналізу:
B188
Термін виконання:
24 години
Ціна
310 грн
Опис
Залізо – важливий мікроелемент у організмі. Воно є частиною гемоглобіну, який заповнює еритроцити та дозволяє їм переносити кисень від легень до органів та тканин. Залізо входить до складу м'язового білка міоглобіну та деяких ферментів. Воно всмоктується з їжі та переноситься трансферином – спеціальним білком, який утворюється у печінці. Зазвичай в організмі міститься 4-5 г заліза, близько 3-4 мг (0,1 % від загальної кількості) циркулює у крові "у зв'язці" з трансферином. Рівень трансферину залежить від функціонування печінки та від харчування людини. У нормі залізом заповнена 1/3 зв'язуючих центрів трансферину, решта 2/3 залишаються у резерві. Показник латентної залізозв'язувальної здатності сироватки (ЛЗЗС) відображає, скільки трансферину "не заповнено" залізом. Цей параметр може розраховуватися за такою формулою: ЛЗЗС = ЗЗЗС – залізо у сироватці (ЗЗЗС – це загальна залізозв'язувальна здатність сироватки крові – показник, що характеризує максимальну можливість трансферину "заповнитися" залізом). При дефіциті заліза трансферин стає більше, щоб цей білок міг зв'язатися з невеликою кількістю заліза в сироватці. Відповідно, збільшується і кількість "не зайнятого" залізом трансферину, тобто латентна залізозв'язувальна здатність сироватки. І навпаки, при надлишку заліза майже всі центри трансферину, що зв'язують, зайняті цим мікроелементом, тому латентна залізозв'язувальна здатність сироватки знижується. Кількість сироваткового заліза може значно змінюватись у різні дні і навіть протягом однієї доби (особливо в ранкові години), проте ЗЗЗС та ЛЗЗС у нормі залишаються відносно стабільними. На ранніх стадіях нестача заліза іноді не виявляється жодними симптомами. Якщо людина в іншому здорова, то захворювання може дати себе знати тільки при зниженні гемоглобіну нижче 100 г/л. Зазвичай це скарги на слабкість, стомлюваність, запаморочення, головний біль.
Для чого призначають дослідження?
- Щоб визначити кількість заліза в організмі та його зв'язок з білками крові (разом з аналізом на залізо у сироватці, іноді з тестом на ЗЗЗС та на трансферин). Ці дослідження дозволяють розрахувати відсоток насичення трансферину залізом, тобто визначити скільки саме заліза переносить кров. Цей показник найточніше характеризує обмін заліза.
- Мета таких аналізів – діагностика дефіциту чи надлишку заліза. У пацієнтів з анемією вони дозволяють з'ясувати, чи викликана хвороба дефіцитом заліза або іншими причинами, наприклад, хронічним захворюванням або дефіцитом вітаміну B12.
Метод дослідження
Колориметричний фотометричний
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
- Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
- За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
- За годину перед забором крові не можна палити.
- У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
- Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
- Естрогени, оральні контрацептиви призводять до підвищення показника.
- АКТГ, кортикостероїди, тестостерон можуть знижувати показник
Синоніми
Ненасичена залізозв'язуюча здібність сироватки, НЗЗС Ненасыщенная железосвязывающая способность сыворотки, НЖСС, латентная железосвязывающая способность сыворотки, ЛЖСС. Iron indices, iron profile, unsaturated iron binding capacity, UIBC.
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення:
- Анемія - найчастіша причина зниження кількості заліза. Вона зазвичай викликана хронічною крововтратою або недостатнім вживанням м'ясних продуктів.
- Третій триместр вагітності. У цьому випадку рівень заліза в сироватці знижується через підвищення потреби в ньому.
- Гострий гепатит.
Причини зниження:
- Хронічні захворювання: системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, туберкульоз, бактеріальний ендокардит, хвороба Крона та ін.
- Гіпопротеїнемія, пов'язана з розладами всмоктування, хронічним захворюванням печінки, опіками. Зменшення кількості білка в організмі призводить в тому числі до падіння рівня трансферину, що знижує ЗЗЗС.
- Спадковий гемохроматоз. При цьому захворюванні з їжі всмоктується занадто багато заліза, надлишок якого відкладається в різних органах, викликаючи їх пошкодження.
- Таласемія - приводить до анемії спадкове захворювання, при якому змінено структуру гемоглобіну.
- Цироз печінки.
- Гломерулонефрит - запалення нирок.
- Множинні переливання крові, введення заліза внутрішньом'язово, неадекватна дозування призначених препаратів заліза.
Референтні значення:
27.8- 63,6 мкмоль/л.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, гематолог, гастроентеролог, ревматолог, нефролог, хірург.
Де здати аналізи?