Альфа -2 макроглобулін /α2M \ N
Людський альфа-2-макроглобулін являє собою високомолекулярний глікопротеїн плазми крові, вагою 720 кДа, що має тетрамерну структуру і велику кількість дисульфідних зв'язків. Він є найбільшим неглобуліновим білком, одним з основних компонентів фракції альфа-2-глобулінів і володіє безліччю різноманітних функцій. Зокрема, він бере участь в інгібуванні різних типів неспецифічних протеїназ плазми, транспорті цитокінів, ростових факторів, гормонів, у розвитку імунних і запальних реакцій, виявляє імуносупресивні властивості. Також альфа-2-макроглобулін бере участь в механізмах пригнічення ферментних каскадів в системі комплементу, калікреїн-кінінової системі, системі згортання крові і фібринолізу.
Синтез альфа-2-макроглобулін відбувається в клітинах печінки, звідки він потрапляє в кров, де циркулює і практично не дифундує в інші рідини через свої великі розміри. Достовірні підвищення рівня альфа-2-макроглобуліна відзначаються в період ембріогенезу, під час вагітності, у дітей, а також в усі періоди життя людини, що характеризуються активним ростом, розвитком і диференціацією. Слід зазначити, що альфа-2-макроглобулін є естроген-залежних білком, тому його середній рівень дещо підвищений у жінок репродуктивного віку, в порівнянні з чоловіками. У дітей його рівень в середньому вдвічі вище, ніж у дорослих, і знижується до дорослого рівня в підлітковому віці.
Рівень альфа-2-макроглобуліна в сироватці крові є важливим діагностичним маркером фіброзу печінки, що виникає внаслідок хронічних захворювань печінки. До них відносяться вірусні гепатити В і С, неалкогольна жирова хвороба, алкогольне ураження печінки, і, як наслідок, формування цирозу. Важливо відзначити, що рівні А2М відображають активність фіброзу печінки, що має значення при визначенні стадії захворювання, а також при призначенні патогенетичної терапії.
«Золотим стандартом» діагностики фіброзу печінки є проведення біопсії печінки з подальшим морфологічним вивченням біоптату. Ця процедура є високоінформативна, але має ряд недоліків: можливість отримання помилково негативних результатів, інвазивність методу і розвиток ускладнень після проведення процедури. Тому визначення альфа-2-макроглобуліна поряд з іншими біохімічними показниками ураження печінки може бути рекомендовано як інформативний, неінвазивний спосіб оцінки ступеня активності фіброзу печінки.
Підвищені рівні А2М також відзначаються при тривалому перебігу цукрового діабету, нефротичному синдромі. При нефротичному синдромі підвищення рівня А2М відбувається внаслідок зниження обсягу плазми, зниження онкотичного тиску плазми через втрату більш низькомолекулярних білків з сечею і незначного виведення самого А2М з сечею. Слід також зазначити, що А2М виробляється клітинами передміхурової залози, що призводить до можливості підвищення його значень при доброякісній гіперплазії передміхурової залози і зниження при тривалому активному онкологічному процесі в даному органі.
Зниження рівня А2М відзначається при гострому панкреатиті, після операцій, що супроводжуються масивною крововтратою, при септицемії. У пацієнтів, які перенесли гострий інфаркт міокарда, що мають низький рівень А2М, відзначається статистично більш сприятливий прогноз після виживання більше одного року.
При визначенні білкових фракцій при електрофорезі білків сироватки крові слід відзначати підвищення альфа2-фракції, до складу якої входить А2М. Одним із сучасних і високочутливих методів діагностики білків сироватки крові є імунотурбідіметричний метод. Він дозволяє точно визначити концентрацію білка зі зміни мутності розчину в результаті реакції антиген-антитіло і використовується при неможливості визначення вмісту білка за його ферментативної активності.
Для чого призначають дослідження
Для діагностики фіброзу печінки (або ризику розвитку) у пацієнтів з хронічними захворюваннями печінки. Також аналіз допомагає діагностувати нефротичний синдромм: рівні альфа-2-макроглобуліну підвищуються пропорційно тяжкості процесу, що виражається втратою білка з сечею.
Метод дослідження
Турбидиметричний.
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка).
Як правильно підготуватися до дослідження
Натще (8–12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 3–4 годин.
За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген тощо), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє — тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо відмовитися від прийому ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
За годину перед забором крові не можна палити.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Стать.
Вік.
Синоніми
АМГ (Альфа-2-макроглобулін), α2-макроглобулін, А2М, макроглобулін, альфа-2. АМГ (Альфа-2-макроглобулин), α2-макроглобулин, А2М, макроглобулин, альфа-2. AMG (Alpha-2-Macroglobulin), α2-Macroglobulin, А2М, Macroglobulin, Alpha-2.
Хто призначає дослідження?
Терапевт, лікар загальної практики, гепатолог, гастроентеролог, нефролог, хірург.