Аналізи і ціни
Альфа -1-антитрипсин/ A 1 AT \ N
Код аналізу:
B130
Термін виконання:
28 робочих днів
Ціна
1 030 грн
Опис
Альфа-1-антитрипсин — білок, який виробляється печінкою. Він допомагає організму в інактивації ферментів, при цьому основна його функція полягає в захисті легенів від еластази — вона виробляється нейтрофілами у відповідь на пошкодження і запалення. Еластаза розщеплює білки, які потім переробляються організмом і видаляються. Якщо її активність не контролюється ААТ, вона починає руйнувати тканини легенів.
Синтез ААТ регулюється двома копіями гена протеазного інгібітора серпіна-1. Це так званий кодомінантний ген, тобто кожна копія гена серпіна-1 відповідає за утворення половини гена альфа-1-антитрипсина. При змінах або мутації одного або обох копій гена утворюється менша кількість ААТ або його дисфункціональний різновид. Якщо в результаті цього продукція ААТ падає більш ніж на 30 % нижче норми, то настає розлад, званий дефіцитом альфа-1-антитрипсина. Водночас підвищується ризик виникнення емфіземи, а також хвороб легенів на початку статевого дозрівання. Куріння і регулярний контакт з димом і пилом прискорюють розвиток хвороби і ускладнюють її перебіг через пошкодження легенів.
Дизфункціональний ААТ відкладається в клітинах печінки, що виробляють його. У міру накопичення дефектний ААТ утворює аномальні білкові ланцюги, які починають руйнувати клітини і ушкоджувати печінку. Близько 10 % хворих, схильних до альфа-1-антитрипсинової нед ААТ жовтяниці, бувши ще немовлятами. Більшість з них одужує, проте у важких випадках хворим дітям для виживання потрібна пересадка печінки. В цей час альфа-1-антитрипсинова недостатність є найбільш поширеною хворобою печінки в педіатрії.
Кількість виробленого ААТ і його активність залежать від типу успадкованої мутації. Незважаючи на те що ген серпін-1 є більш ніж в 75 алелях, лише кілька з них найбільш поширені. Частіше за інших зустрічаються дефектні форми гена S і Z. Існують різні варіанти їх успадкування.
Одна копія М і одна копія S або Z (MS або MZ). У цьому випадку кількість альфа-1-антитрипсина хоча і знижена, але достатня для захисту організму. Пацієнти з таким поєднанням генів є носіями хвороби і можуть передати її у спадок своїм дітям.
Дві копії S (SS) зазвичай не приводять до клінічно вираженого функціональному дефіциту антитрипсина або обумовлюють лише помірне зменшення його синтезу (утворюють близько 60 % необхідного альфа-1-антитрипсина).
Одна копія S і одна Z (SZ) підвищують ризик виникнення емфіземи (утворюється близько 40 % ААТ від нормальної кількості).
Дві копії Z (ZZ) є причиною найбільш важкої форми хвороби (утворюється лише близько 10 % необхідного альфа-1-антитрипсина). Якщо такий варіант успадкування поєднується з успадкуванням двох рідкісних копій гена серпіна-1, то виникає так званий нульовий різновид гена, при якому альфа-1-антитрипсин не утворюється зовсім.
Для визначення рівня ААТ, а також для з'ясування, які алелі гена серпіна-1 є у пацієнта, застосовують такі методики.
Аналіз на альфа-1-антитрипсин виявляє рівень цього білка в організмі.
Визначення фенотипу генів, відповідальних за синтез альфа-1-антитрипсину, дозволяє виявити утворювані форми білка альфа-1-антитрипсина і порівняти їх з відомими ізоформами.
Аналіз ДНК-послідовності генів, пов'язаних з утворенням альфа-1-антитрипсина, допомагає дізнатися вид мутації гена протеазного інгібітору (серпіна-1). Зазвичай визначаються тільки найбільш поширені мутації (M, S, Z). Генетичний аналіз може застосовуватися як для обстеження хворих пацієнтів, так і для перевірки членів їх сімей.
Для чого призначають дослідження
Щоби виявити причини емфіземи, особливо якщо пацієнт не схильний до таких факторів ризику, як куріння або регулярний контакт з речовинами типу пилу і диму.
А також для виявлення причин тривалої жовтяниці та інших порушень функції печінки (головним чином у дітей та підлітків).
Метод дослідження
Клотинговий.
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка).
Як правильно підготуватися до дослідження
Натще (8–12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 3–4 годин.
За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген тощо), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє — тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо відмовитися від прийому ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
За годину перед забором крові не можна палити.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Показник аналізу може підвищуватися через прийом оральних контрацептивів, при вагітності, через стрес і порушення роботи щитовидної залози.
Синоніми
ААТ. ААТ. Alpha1-antitrypsin, A1AT, AAT.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, пульмонолог, гепатолог, гастроентеролог.
Де здати аналізи?