Імуноглобуліни сироватки людини (Ig, антитіла) - це гамма-глобуліни, вироблені бета-лімфоцитами. Їх основна функція - розпізнавання і знищення антигенів. Імуноглобуліни складаються з 2 важких (Н) і 2 легких (L) ланцюгів, пов'язаних дисульфідними містками. Залежно від будови Н-ланцюгів вони поділяються на класи: G, M, A, D і E.
Імуноглобуліни класу Е (реагіни) беруть участь у розвитку атопічних алергічних реакцій (бронхіальної астми, риніту, кропив'янки, атопічного дерматиту та ін.). Вони здатні швидко приєднуватися до поверхні гладких клітин і базофілів шкіри і слизових оболонок. Тому повторний контакт реагінових IgE з антигеном (алергеном) відбувається на поверхні цих клітин, що призводить до вивільнення з них вазоактивних речовин (гістаміну, серотоніну, гепарину та ін.) і розвитку клінічних проявів реакції гіперчутливості 1-го типу.
У 75% дітей, батьки яких страждають на алергічні захворювання, рівень IgE підвищений. Серед здорових дітей підвищений рівень загального IgE пов'язаний з 10-кратним збільшенням ризику розвитку алергічних захворювань протягом найближчих 18 місяців у порівнянні з дітьми, у яких рівень загального IgE в крові в межах норми. Тест на загальні IgE в плазмі крові використовується в якості скринінгу для виявлення алергії, однак для пошуку причинного алергену необхідно виявлення специфічних до нього IgE.
Крім того, IgE грають істотну роль у формуванні антипаразитарного імунітету до аскарид, токсоплазмам, нематодам, ехінокок, трихінели і іншим паразитам, що обумовлено здатністю IgE взаємодіяти з антигенами гельмінтів. Тому підвищення вмісту в плазмі крові загального IgE може свідчити про наявність паразитарних інвазій.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики алергічних захворювань і оцінки ефективності їх лікування.
Для діагностики, зокрема диференціальної, глистових інвазій.
Для оцінки ризику розвитку алергічних реакцій у дітей.
Для діагностики деяких імунопатологічних захворювань.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз.
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Підвищують рівень
Знижують рівень
Синоніми
IgЕ загальний (сироватка).
Иммуноглобулин Е общий.
Total IgE (Immunoglobulin E), serum.
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення IgE
Паразитарні інвазії (аскаридоз, нематодоз кишечника, ехінококоз, анкілостоматоз, амебіаз, синдром міграції личинок гельмінтів).
Алергічний бронхолегеневий аспергільоз.
Алергічні захворювання, обумовлені IgE-антитілами: атопічні (атопічна бронхіальна астма, алергічний риніт і синусит, атопічний дерматит, лікарська і харчова алергія) і анафілактичні (анафілаксія, кропив'янка, ангіоневротичний набряк).
Імунопатологічне захворювання (IgE-мієлома, вузликовий періартеріїт, синдром гіпереозинофіліі, дисплазія і аплазія тимуса (синдром Ді Джорджі), синдром Віскотта-Олдріча, гіпер-IgE-синдром і поворотна піодермія (синдром Джоба - Баклі), пухирчатка (синдром Неймана), реакція "трансплантат проти господаря".
Причини зниження рівня сумарних IgE
Референтні значення:
діти 0-1: 1.0 – 29 МОд/мл.
діти 1-2: 1.0 – 49 МОд/мл.
діти 2-3: 1.0 – 45 МОд/мл.
діти 3-9: 1.0 – 52 МОд/мл.
дорослі: 1.0 – 87 МОд/мл.
Хто призначає дослідження?
Алерголог, пульмонолог, гастроентеролог, терапевт, лікар загальної практики, гематолог, педіатр, ревматолог.