Аналізи і ціни
Плацентарний лактоген
Код аналізу:
B093
Термін виконання:
5 робочих днів
Ціна
420 грн
Опис
Плацентарний лактоген (ПЛ) - це поліпептидний гормон, що виробляється клітинами синцитіотрофобласту і необхідний для регуляції метаболізму матері і плоду. Він з'являється в крові з 6-го тижня вагітності, і рівень його підвищується паралельно зі збільшенням маси плаценти до 34-го тижня вагітності, коли зростання плаценти припиняється. Завдяки цьому концентрація ПЛ може бути використана для оцінки маси і функції плаценти і діагностики плацентарної недостатності. Зріла плацента виробляє близько 1 г плацентарного лактогену в добу, жоден інший гормон не виробляється в людському організмі в такій кількості. У кровотік плода надходить незначна частина ПЛ.
Плацентарна недостатність є патологією вагітності, при якій порушена основна функція плаценти - доставка нутрієнтів і кисню в організм плоду. Частота цієї патології коливається від 3% в групі здорових матерів до 25% в групі жінок з факторами ризику плацентарної недостатності. Це основна причина затримки внутрішньоутробного розвитку (ЗВУР ) плода. ЗВУР характеризується високим ризиком перинатальної патології (респіраторного дистрес-синдрому новонароджених, внутрішньочерепного крововиливу, некротизуючого ентероколіту) і смертності. До факторів ризику розвитку плацентарної недостатності та ЗВУР відносяться: артеріальна гіпертензія, паління і вживання алкоголю і наркотичних засобів, аномалії матки, аутоімунні захворювання та хвороби крові, багатоплідна вагітність та інші. Показано, що концентрація ПЛ відображає масу плаценти і пов'язана з гестаційним віком плода, тому аналіз на ПЛ може бути використаний для виявлення плацентарної недостатності і ЗВУР.
ПЛ має структурну схожість з гормонами аденогіпофіза соматотропіном і пролактином. Тож не дивно, що ПЛ володіє подібними цих гормонів властивостями. За силою впливу ПЛ в 100 разів поступається гормону росту, однак, з огляду на ту кількість ПЛ, яка синтезується плацентою, можна стверджувати, що ПЛ значно впливає на анаболічні процеси в материнському організмі. Так само, як і гормон росту, ПЛ є антагоністом інсуліну. Він порушує утилізацію глюкози периферичними тканинами вагітної жінки і призводить до фізіологічної інсулінорезистентності. В результаті метаболізм матері перебудовується: периферичні тканини починають використовувати тригліцериди як джерело енергії, а надлишок глюкози може бути використаний зростаючим плодом. Таким чином, разом з іншими плацентарних гормонами ПЛ забезпечує адаптацію материнського організму до потреб плода. Однак у деяких жінок ці метаболічні зміни при вагітності провокують серйозні порушення обміну глюкози, що призводить до гестаційного цукрового діабету (ЦД) - діабету вагітних. Гестаційний ЦД розвивається у генетично схильних жінок і зустрічається з частотою 3-10%. Факторами ризику захворювання є вік більше 35 років, ожиріння, гестаційний ЦД або великий плід в акушерському анамнезі, синдром полікістозних яєчників, спадковий анамнез по ЦД 2-го типу. У жінок з гестаційним ЦД підвищений ризик раннього гестозу, самовільного переривання вагітності і ЦД 2-го типу. Діти, народжені від матерів з гестаційним ЦД, схильні до респіраторного дистрес-синдрому новонароджених, макросомії, пологових травм, поліцитемії і пошкодження ЦНС. Для виявлення гестаційного ЦД використовують глюкозотолерантний тест, інформативність якого збільшує тест на ПЛ.
До патологій вагітності відноситься група доброякісних і злоякісних захворювань плаценти, об'єднаних під загальною назвою - трофобластичної хвороби: міхурцевий занесок, інвазивний міхурцевий занесок, хоріокарцинома і трофобластична пухлина плацентарної площадки (ТППП).
ТППП - це відносно рідкісна злоякісна пухлина, яка утворюється з клітин проміжного трофобласта. Вона може виникати в післяпологовому періоді нормальної, ектопічної або молярної вагітності і після мимовільних переривань вагітності (частіше у жінок дітородного віку, проте описані випадки захворювання і в постменопаузі). Частими проявами ТППП є маткова кровотеча і аменорея. Пухлина характеризується інвазією в тканину міометрія і частіше за все не поширюється за межі матки. ТППП рідко метастазує (в основному в легені і головний мозок) і в цілому має сприятливий прогноз. Трофобластичної хвороби можна припускати при стабільно низькій концентрації бета-ХГЧ у пацієнтки при відсутності нормальної вагітності при наявності в минулому ектопічної, молярної вагітності або мимовільного переривання вагітності.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики плацентарної недостатності та затримки внутрішньоутробного розвитку плода.
Для діагностики гестаційного цукрового діабету.
Для диференціальної діагностики хвороб трофобласта: міхура занесення, інвазивного міхура занесення, хоріокарциномитаі трофобластичної пухлини плацентарної площадки.
Для контролю за лікуванням трофобластичної пухлини плацентарної площадки після гістеректомії.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА)
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
За годину перед забором крові не можна палити.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Важливо: тест здається в зазначений лікарем термін вагітності.
Що може впливати на результат?
Концентрація ПЛ наростає з 6-го до 34-го тижня вагітності паралельно зі збільшенням маси плаценти, тому для отримання точного результату необхідно вказати термін вагітності.
Синоніми
Плацентарний лактоген, ПЛ
ПЛ, плацентарный соматомаммотропин, хорионический соматомаммотропин, хориосоматомаммотропин
Human placental lactogen, hPL, HPL, human chorionic somatomammotropin
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення рівня плацентарного лактогену:
гестаційний ЦД;
трофобластична хвороба плацентарної площадки;
багатоплідна вагітність.
Причини зниження рівня плацентарного лактогену:
затримка внутрішньоутробного розвитку плода;
анатомічні аномалії матки та плаценти;
прееклампсія;
міхурцевий занесок;
хоріокарцінома.
Референтні значення:
т.в.10: 0.05 - 1.00.
т.в.11: 0.05 - 1.00.
т.в.12: 0.05 - 1.00.
т.в.13: 0.1 - 1.7.
т.в.14: 0.1 - 1.7.
т.в.15: 0.3 - 2.8.
т.в.16: 0.3 - 2.8.
т.в.17: 0.5 - 3.5.
т.в.18: 0.5 - 3.5.
т.в.19: 0.9 - 4.0.
т.в.20: 0.9 - 4.0.
т.в.21: 1.1 - 5.0.
т.в.22: 1.1 - 5.0.
т.в.23: 1.3 - 5.8.
т.в.24: 1.3 - 5.8.
т.в.25: 1.6 - 6,7.
т.в.26: 1,6 - 6,7.
т.в.27: 2,0 - 7,7.
т.в.28: 2,0 - 7,7.
т.в.29: 2,7 - 8,5.
т.в.30: 2,7 - 8,5.
т.в.31: 3,2 - 9,5.
т.в.32: 3,2 - 9,5.
т.в.33: 3,2 - 9,5.
т.в.34: 3,7 - 10,1.
т.в.35: 4,0 -10,7.
т.в.36: 4,0 -10,7.
т.в.37: 4,30 -11,2.
т.в.38: 4,3 - 11,2.
т.в.39: 4,4 -11,7.
т.в.40: 4,4 -11,7.
т.в.41: 4,3 - 11,6.
т.в.42: 4,3 -11,6.
Хто призначає дослідження?
Акушер-гінеколог, ендокринолог, онколог.
Де здати аналізи?