Антитіла IgG до острівцевого апарату підшлункової залози (ІСА) \ N
Інсулінозалежний цукровий діабет 1-го типу характеризується недостатньою продукцією інсуліну бета-клітинами (острівцями Лангерганса) у підшлунковій залозі внаслідок їхнього аутоімунного руйнування. Специфічні аутоантитіла до антигенів острівцевих клітин у сироватці крові – один із показників інсулінозалежного цукрового діабету 1-го типу, що має аутоімунний характер. Їхня поява відображає руйнування бета-клітин підшлункової залози і, як наслідок, неадекватний синтез інсуліну, що є особливостями цукрового діабету 1-го типу. Протилежно розвивається цукровий діабет 2-го типу, який є головним чином наслідком формування інсулінорезистентності клітин та не пов'язаний з аутоімунними процесами.
Близько 10% всіх випадків цукрового діабету - це діабет 1-го типу (аутоімунний), що частіше зустрічається у пацієнтів молодше 20 років. Основні симптоми цукрового діабету, такі як прискорене сечовипускання, спрага, втрата ваги та погане загоєння ран, виникають, коли у хворого на діабет 1-го типу руйнується близько 80-90 % бета-клітин підшлункової залози і вона більше не в змозі виробляти адекватну кількість інсуліну. . Організму потрібна щоденна продукція інсуліну, тому що тільки за його допомогою глюкоза може проникати в клітини та використовуватися для виробництва енергії. Без достатньої кількості інсуліну клітини голодують, а в крові підвищується вміст цукру (гіперглікемія). Гостра гіперглікемія може призвести до розвитку діабетичної коми, а хронічна – до пошкодження кровоносних судин та органів, наприклад, нирок.
При аутоімунному цукровому діабеті 1-го типу у 95% випадків виявляються специфічні антитіла до антигенів острівцевих клітин, тоді як у пацієнтів із цукровим діабетом 2-го типу аутоантитіла, як правило, відсутні.
Аналіз на антитіла до бета-клітин підшлункової залози в крові – найпоширеніший метод діагностики аутоімунного характеру цукрового діабету.
Для чого призначають дослідження?
Головним чином для того, щоб диференціювати аутоімунний інсулінозалежний цукровий діабет 1-го типу від інших типів діабету. Правильне та своєчасне визначення типу діабету розширює можливості раннього лікування з підбором найбільш відповідної терапії та дозволяє уникнути ускладнень хвороби.
Щоб спрогнозувати можливий цукровий діабет 1-го типу, оскільки антитіла до острівцевих клітин можуть визначатися в крові задовго до перших симптомів діабету. Їх виявлення дозволяє діагностувати переддіабет, призначити дієту та імунокоректуючу терапію.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА)
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Аутоімунні ендокринні захворювання, такі як тиреоїдит Хашимото або хвороба Аддісона, сприяють хибнопозитивному результату.
Синоніми
Антитіла IgG до острівцевого апарату підшлункової залози (ІСА)
АТ к бета-клеткам поджелудочной железы, аутоантитела к антигенам островковых клеток в сыворотке крови.
Anti-Islet Cell Antibodies, Islet Cell Cytoplasmic Autoantibodies.
Що означають результати? Референтні значення
Підвищений результат
Аутоімунний інсулінозалежний цукровий діабет 1-го типу.
Схильність до аутоімунного цукрового діабету 1-го типу у осіб з обтяженою спадковістю.
Негативний результат у пацієнтів із симптомами цукрового діабету
Цукровий діабет 2-го типу.
Референтні значення:
0 - 5.0 ЮДФ-Од
Хто призначає дослідження?
Ендокринолог, терапевт.