Аналізи і ціни
Онкомаркер молочної залози (СА 15-3)
Код аналізу:
B009
Термін виконання:
24 години
Ціна
280 грн
Опис
Раковий антиген СА 15-3 – це високомолекулярний глікопротеїн муцинового типу, що виробляється нормальними клітинами молочної залози.
Рівень CA 15-3 підвищений у 10% жінок з ранньою стадією пухлини молочної залози та приблизно у 70% з метастазами такого раку. Тест на CA 15-3 не має достатньої чутливості та специфічності для діагностики ранньої стадії раку, проте він дозволяє стежити за перебігом захворювання та виникненням рецидивів.
Надмірна концентрація СА 15-3 не завжди свідчить про рак молочної залози, іноді перевищення норми буває при пухлинах інших локалізацій (колоректальному раку, раку легень, яєчників, шийки матки та ендометрія), доброякісних утвореннях молочних залоз, гепатитах і цирозі печінки у період вагітності.
Для чого призначають дослідження?
Для контролю за ефективністю лікування раку молочної залози та виявлення рецидивів захворювання.
Для диференціальної діагностики доброякісних та злоякісних новоутворень молочних залоз.
Для отримання інформації про обсяг та поширеність пухлини. Чим вищий рівень СА 15-3 у крові, тим більше маса пухлинних клітин в організмі.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA)
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Аутоімунні захворювання, туберкульоз, саркоїдоз сприяють хибнопозитивному результату.
Синоніми
Онкомаркер молочної залози (СА 15-3)
Углеводный антиген 15-3, раковый антиген СА 15-3.
Сancer Antigen 15-3, Carbohydrate Antigen 15-3.
Що означають результати? Референтні значення
Ізольоване використання дослідження з метою скринінгу та діагностики онкологічних захворювань є неприпустимим. Інформацію з цього розділу не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Діагностика будь-якого захворювання будується на підставі різнобічного обстеження з використанням різних, не тільки лабораторних методів та здійснюється виключно лікарем.
Як правило, чим вищий рівень СА 15-3, тим пізніша стадія раку молочної залози і більше маса пухлини у пацієнта, оскільки концентрація цього онкомаркера в крові наростає разом із збільшенням пухлини.
При поширенні пухлини з первинного вогнища високий рівень СА 15-3 найчастіше вказує на метастази у кістках та/або печінці.
Помірне підвищення рівня СА 15-3 може супроводжувати різні захворювання, наприклад, колоректальний рак, рак легень, підшлункової залози, печінки, яєчників, шийки матки та ендометрію, цироз печінки, доброякісні утворення молочної залози, крім того, він виявляється у певного відсотка здорових людей.
Стабільно підвищеним зазвичай залишається вміст CA 15-3 протягом певного часу доброякісних пухлинах.
Нормальна концентрація CA 15-3 не виключає наявності локалізованої чи метастатичної форми раку молочної залози. Рівень CA 15-3 може не бути підвищеним на початковій стадії пухлинного процесу та у 25-30% пацієнтів з пухлиною молочної залози, яка не продукує онкомаркер.
Наростання концентрації СА 15-3 може означати, що лікування неефективне або що рак рецидивує.
Відсутність СА 15-3 або його знижений рівень:
норма,
ефективність проведеного лікування,
рання стадія раку молочної залози, коли рівень онкомаркерів ще не встиг підвищитися.
Причини підвищеного рівня СА 15-3:
рак молочної залози,
пухлини інших локалізацій (колоректальний рак, рак легень, підшлункової залози, печінки, яєчників, шийки матки та ендометрію),
доброякісні утворення молочних залоз,
цироз печінки,
3-й триместр вагітності.
Референтні значення:
1,0-38,4 Од/мл.
Хто призначає дослідження?
Онколог, мамолог, гінеколог.
Де здати аналізи?