Ревматоїдний фактор (РФ)
Ревматоїдний фактор - аутоімунне антитіло, іммуноглобуліновий білок (IgM), вироблений імунною системою організму. Аутоантитіла атакують власні тканини, помилково приймаючи їх за чужорідні. Хоча природа ревматоїдного фактора ще мало вивчена, його присутність є індикатором запальних і аутоімунних процесів.
Аналіз на ревматоїдний фактор незамінний для підтвердження діагнозів "ревматоїдний артрит" і "синдром Шегрена" (позитивний результат в 75% і 60-70% випадків відповідно). Однак з його допомогою можна виявити ряд інших захворювань, наприклад хронічні бактеріальні, вірусні і паразитарні інфекції і деякі різновиди раку. Крім того, він може вказувати на захворювання легенів, печінки і нирок.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики ревматоїдного артриту і синдрому Шегрена, а також для відмінності їх від інших форм артриту і захворювань зі схожими симптомами.
Для діагностики аутоімунних захворювань (разом з тестами на антинуклеарних антитіл, С-реактивний білок, ШОЕ).
Метод дослідження
Імунонефелометричний метод (турбідиметричний метод імуносупресії)
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Частота хибнопозитивних результатів тестів на ревматоїдний фактор підвищується з віком пацієнта.
Синоніми
Ревматоїдний фактор (РФ).
РФ, ревмофактор.
Rheumatoid factor (RF).
Що означають результати? Референтні значення
Результати аналізу інтерпретуються тільки в комплексі з результатами інших досліджень і клінічною картиною стану пацієнта.
Підвищений ревматоїдний фактор може спостерігатися при:
ревматоїдному артриті;
синдромі Шегрена;
системному червоному вовчаку;
саркоїдозі;
склеродермії;
дерматоміозиті;
хворобі Вальденстрема;
вірусних інфекціях;
інфекційному мононуклеозі;
туберкульозі;
ендокардиті;
онкологічних захворюваннях;
сифілісі;
хронічних запальних процесах будь-якого походження.
Крім того, аналіз може бути хибнопозитивним: чим старше пацієнт - тим вище ризик хибнопозитивної реакції аналізу на ревматоїдний фактор. У той же час, негативний результат аналізу на ревматоїдний фактор не виключає розвитку ревматоїдного артриту або синдрому Шегрена.
Референтні значення:
До 14.0 мОд/мл.
Хто призначає дослідження?
Ревматолог, імунолог, лікар загальної практики, хірург.