Аполіпопротеїн А-1 / Apolipoprotein A -1 (UA, ENG) \ N
Аполіпопротеїн - це білкова частина ліпідних комплексів, за допомогою яких ліпіди переносяться кров'ю в організмі. Вони забезпечують властивості розчинності, покриваючи собою нерозчинне у воді ядро з холестеролу. Ліпопротеїни зв'язуються з холестеролом і трігліцерідами і забезпечують транспорт цих ліпідів до органів і тканин. Ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ) містять так званий хороший холестерин. Вони є єдиним фізіологічним фактором, що забезпечує звільнення клітин від надлишку холестерину. ЛПВЩ транспортують холестерол від тканин в печінку, де він виводиться з організму або піддається біохімічним перетворенням в цілях утилізації. Це має велике значення, наприклад, для стінок судин, які таким чином захищаються від атеросклеротичних змін. Атеросклеротичні бляшки, що з'являються при надлишку холестерину, обмежують рух крові по судинах, роблять їх стінки менш еластичними, що сильно підвищує ризик захворювань серця (ішемічної хвороби, інфаркту) і інсульту. Аполіпопротеїн А активує біохімічні процеси, "які завантажили" холестерол з тканин в ЛПВЩ. Він має дві форми: аполіпопротеїн А1, що переважає в організмі, і аполіпопротеїн А2, якого приблизно в три рази менше, ніж першого. Для оцінки ризику серцево-судинних захворювань найчастіше використовують визначення саме першої форми аполіпопротеїну А, зниження концентрації якого свідчить про підвищення ймовірності атеросклеротичних змін.
Для чого призначають дослідження?
- Для оцінки ризику розвитку серцево-судинних захворювань і їх ускладнень.
- Для розрахунку аполіпопротеїну В / аполіпопротеїну А1 - коефіцієнта, який іноді використовується замість коефіцієнта атерогенності знову ж таки - для оцінки ризику розвитку серцево-судинних захворювань (разом з тестом на аполіпопротеїн В).
Метод дослідження
Імунонефелометричний
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка).
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Уровень аполипопротеина В повышают:
- беременность (анализ на аполипопротеин B следует сдавать по меньшей мере через 6 недель после рождения ребенка),
- курение,
- ожирение,
- малоподвижный образ жизни,
- анаболические стероиды, андрогены, мочегонные,
- богатая насыщенными жирами и холестеролом пища.
Уровень аполипопротеина B снижают:
- длительное голодание,
- интенсивная физическая нагрузка,
- статины, фенобарбитал, фибраты, оральные контрацептивы, тироксин, эстрогены,
- диета с низким содержанием холестерола и насыщенных жирных кислот и высоким содержанием полиненасыщенных жирных кислот.
Синоніми
Аполіпопротеїн А1 Апо А1, апопротеин А1, альфа-липопротеин. Alpha Apolipoprotein, Apo A1, Apolipoprotein A1, Hypolipoprotein A1.
Що означають результати? Референтні значення
Причини зниження рівня аполіпопротеїну А1 Зниження рівня аполіпопротеїну А1 може бути результатом різних спадкових захворювань (сімейна гіперліпідемія), що також призводить до зниження ХС ЛПВЩ. Як правило, у таких людей швидко прогресує атеросклероз. Інші причини зниження рівня аполіпопротеїну А1:
- Важке захворювання печінки,
- Холестаз - застій жовчі, який може бути викликаний захворюванням печінки (гепатитом, цирозом) або камінням в жовчному міхурі,
- Погано вилікуваний цукровий діабет,
- Хронічне запалення нирок, що приводить до нефротичного синдрому,
- Хронічна ниркова недостатність.
Причини підвищення рівня аполіпопротеїну А1. Підвищений рівень аполіпопротеїну A1 не має клінічного значення. Його причинами можуть бути:
- Спадкова схильність,
- Алкоголізм,
- Інтенсивне аеробне фізичне навантаження.
Референтні значення:
Чоловіки: 1.05-1.75г/л; Жінки: 1.05-2.05 г/л.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, кардіолог.