Соматотропний гормон СТГ/ ( HGH) **
СТГ (соматотропін) - пептидний гормон, виробляється в передній долі гіпофізу. Секреція СТГ носить епізодичний і пульсуючий характер (максимум - в період глибокого сну), тому для оцінки адекватності синтезу СТГ в клініці проводять стимуляційні або супресивні проби.
Основні ефекти: прискорює ріст кісток і м'яких тканин, діючи через інсуліноподібні фактори росту; прискорює синтез білку, забезпечуючи позитивні азотистий і фосфорний баланси, знижує рівень сечовини. Стимулюючи розщеплення жирів в жировій тканині, СТГ мобілізує жирні кислоти і активує їх поглинання з крові м'язовою тканиною і печінкою (де вони перетворюються в глюкозу). СТГ перешкоджає поглинанню глюкози тканинами (контрінсулярний ефект). СТГ діє на імунну систему, збільшуючи кількість Т-лімфоцитів. При ожирінні і з віком секреція гормону знижується.
Для чого призначають дослідження?
Для диференційної діагностики станів, які супроводжуються затримкою росту, прискореним темпом зростання (акромегалія, високорослість, гігантизм).
Для діагностики таких нездужань, як: остеопороз, м'язова слабкість, порушення росту волосся, схильність до гіпоглікемії (в т.ч.при прийомі алкоголю), посилене потовиділення, порфірія.
Для моніторингу лікування акромегалії.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз.
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Соматотропний гормон СТГ/ ( HGH).
Гормон роста человека, соматотропин.
GH, Human Growth Hormone, HGH, Somatotropin.
Що означають результати? Референтні значення
Рівень соматотропного гормону підвищений вранці, а також після фізичних вправ. Слід зіставити показники соматотропного гормону з даними аналізу на інсуліноподібний фактор та з реакцією організму на стимуляцію та пригнічення соматотропного гормону.
Тест на стимуляцію соматотропного гормону
Якщо рівень соматотропного гормону не підвищується тестом на його стимуляцію (зміст його залишається нижчим, ніж має бути) і при цьому спостерігаються симптоми зниженого вмісту соматотропного гормону та інсуліноподібного фактора, то цілком імовірно, що дефіцит соматотропного гормону можна буде лікувати.
У разі зниження рівня тиреотропного гормону в першу чергу необхідно з'ясувати, чи недостатність щитовидної залози не є причиною симптомів, схожих на дефіцит соматотропних гормонів. Крім того, можлива наявність гіпопітуїтаризму або загальне зниження функціональної активності гіпофізу. Аналіз дефіциту соматотропного гормону зазвичай виконується лише після обстеження функції щитовидної залози. При діагностиці гіпопітуїтаризму, перш ніж виконати аналіз на соматотропний гормон, необхідно призначити лікування гіпопітуїтаризму та виміряти швидкість зростання.
Якщо у пацієнта після інтенсивних фізичних навантажень не підвищується рівень соматотропного гормону, це може свідчити про його нестачу. І тут потрібні додаткові аналізи.
Тест на придушення соматотропного гормону
Якщо при проведенні тесту на придушення соматотропного гормону його рівень знижується незначно (тобто вміст гормону залишається вищим, ніж має бути) і при цьому спостерігаються симптоми гігантизму або акромегалії, а також підвищений вміст інсуліноподібного фактора, цілком ймовірно, що соматотропний гормон синтезується у надмірній кількості . Виявлені рентгеноскопічним аналізом, комп'ютерною томографією або відображенням магнітного резонансу ущільнення часом свідчить про пухлину гіпофіза (зазвичай доброякісної). При моніторингу після лікування пухлини підвищений рівень соматотропного гормону може вказувати на рецидив хвороби.
Референтні значення:
Діти (ч..): 7-18 років:0,05-14,9 нг/мл.
Діти (ж.):0,05-23,8; нг/мл.
Дорослі (ч.): 0,05-1,0 нг/мл.
Дорослі (ж.):0,05-10,0 нг/мл.
Хто призначає дослідження?
Ендокринолог, педіатр, терапевт, онколог, хірург.