Аналізи і ціни
Антитіла до пероксидази щитоподібної залози (АТПО) (UA, ENG)
Код аналізу:
B026.ENG
Термін виконання:
24 години
Ціна
310 грн
Опис
Цей аналіз призначений визначення специфічних антитіл до тканин щитовидної залози в сироватці крові – АТПО. Вони утворюються, коли імунна система людини помилково розпізнає тканини щитовидної залози як чужорідну біологічну субстанцію, що може призводити до тиреоїдиту, пошкодження тканин залози та різних порушень її функції.
Щитовидна залоза синтезує ряд життєво важливих гормонів: тироксину (T4) та трийодтироніну (T3), які мають велике значення у регуляції обміну речовин. У свою чергу робота щитовидної залози регулюється тиреотропним гормоном гіпофіза (ТТГ), який забезпечує адекватне вироблення гормонів щитовидної залози в залежності від потреб організму. Пошкоджуюча дія антитіл на різні біохімічні структури може призводити до порушення нормальної продукції гормонів щитовидної залози та негативно впливати на регуляцію її функції, що у результаті викликає хронічні патології, пов'язані з гіпо-або гіпертиреозом. Гіпотиреоз проявляється у вигляді таких симптомів як підвищення маси тіла, поява зоба, сухість шкіри, випадіння волосся, запори, підвищення чутливості до холоду. Гіпертиреоз супроводжується пітливістю, прискореним серцебиттям, тривожністю, тремтінням у кінцівках, слабкістю, порушеннями сну, втратою ваги, екзофтальмом.
Фермент щитовидної залози тиреопероксидаза грає ключову роль освіти гормонів щитовидної залози. Тиреопероксидаза бере участь у освіті активної форми йоду, без якої неможливий біохімічний синтез гормонів щитовидної залози T4 та T3. Поява в крові антитіл до цього ферменту порушує його нормальну функцію, внаслідок чого знижується виробництво відповідних гормонів.
Кількісний аналіз сироватки крові на антитіла до тиреопероксидази – найбільш чутливий метод діагностики аутоімунних захворювань щитовидної залози. Відхилення від норми його результатів – рання ознака тиреоїдиту Хашимото та дифузного токсичного зоба (Базедової хвороби). Сучасні високочутливі методи виявлення антитіл до тиреопероксидази дозволяють правильно поставити діагноз у 95% хворих з тиреоїдитом Хашимото та 85% пацієнтів з дифузним токсичним зобом. Під час вагітності АТПО можуть суттєво вплинути на розвиток щитовидної залози та здоров'я майбутньої дитини, оскільки вони здатні проникати через плацентарний бар'єр із крові матері в організм плода. Рівень АТПО часто підвищується і при інших захворюваннях щитовидної залози, наприклад при ідіопатичному гіпотиреозі, аденомі та раку, крім того, при всіх видах аутоімунних захворювань, включаючи ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, інсулінозалежний цукровий діабет, аутоімунне недостатність.
У ряді випадків свідчить про залучення щитовидної залози до цього патологічного процесу. Терапія деякими лікарськими препаратами (аміодароном, препаратами літію, інтерфероном) також може викликати появу антитіл до тиреопероксидази та, як наслідок, гіпотиреоз.
Для чого призначають дослідження?
- Насамперед, для виявлення різних аутоімунних захворювань щитовидної залози:
- тиреоїдиту Хашимото,
- дифузного токсичного зоба,
- післяпологового тиреоїдиту,
- аутоімунного тиреоїдиту,
- гіпертиреозу або гіпотиреозу у новонароджених.
- Для дослідження щитовидної залози у новонароджених з метою переконатися за відсутності порушень, якщо у матері були виявлені антитіла до тиреопероксидази або післяпологовий тиреоїдит.
- Для встановлення або виключення аутоімунної природи того чи іншого захворювання щитовидної залози (збільшення щитовидної залози без порушення її функції, первинного гіпо-або гіпертиреозу, офтальмопатії та ін), оскільки це дозволяє призначити найбільш ефективну терапію.
Метод дослідження
Електрохемілюмінісцентний аналіз (ECLIA)
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Велика кількість жирів у сироватці крові.
Синоніми
Антитіла до пероксидази щитоподібної залози (АТПО)
Антитела к тиреоидной пероксидазе, микросомальные антитела, антитела к микросомальному антигену, АТТПО, АТПО.
Anti-thyroid Peroxidase Autoantibodies, Antimicrosomal Antibodies, Antithyroid Microsomal Antibodies, Thyroid Peroxidase Autoantibodies, TPO Antibodies, Thyroid Peroxidase Test, Thyroid microsomal antibody, Thyroperoxidase antibody, TPOAb, Anti-TPO.
Що означають результати?
Причини підвищення рівня АТПО:
- Загалом виявлення АТПО в сироватці крові свідчить про аутоімунну агресію щодо щитовидної залози, і що більше результати аналізу відхиляються від норми, то вище ймовірність наявності цього типу патології.
- Незначне або помірне підвищення рівня тиреопероксидази може бути викликано багатьма захворюваннями щитовидної залози та аутоімунними відхиленнями: ревматоїдним артритом, системним червоним вовчаком, інсулінозалежним цукровим діабетом, раком щитовидної залози, системним аутоімунним васкулі.
- Значне відхилення результатів від норми найчастіше вказує на аутоімунне захворювання щитовидної залози, наприклад, тиреоїдит Хашимото, дифузний токсичний зоб.
- Позитивні результати аналізу під час вагітності свідчать про можливість гіпертиреозу у дитини (протягом внутрішньоутробного розвитку або після народження).
- Якщо аналіз на антитіла до тиреопероксидази використовується з метою тривалого контролю за перебігом лікування, при цьому рівень антитіл або залишається високим протягом всього періоду спостереження, або знижується на початку терапії, а потім підвищується знову після деякого проміжку часу, це говорить про недостатню ефективність проведеної терапії, а також про те, що захворювання продовжується або відбувається його загострення.
- Іноді рівень АТПО підвищений практично у здорових людей, частіше у жінок, причому така ймовірність збільшується з віком. Більшість із них ніколи не турбують захворювання щитовидної залози, однак у будь-якому випадку за станом здоров'я пацієнтки спостерігаються протягом певного часу.
Причини зниження рівня АТПО:
- Зменшення концентрації АТПО до низьких або тим більше невизначених значень свідчить про те, що лікування успішне.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, ендокринолог, хірург, ревматолог, кардіолог, акушер-гінеколог, педіатр, неонатолог.
Де здати аналізи?