Іони калію, натрію та хлору – це основні електроліти, що забезпечують підтримку водного та кислотно-основного балансу організму. Вимірювання їх концентрації у добовій сечі необхідне для діагностики захворювань, що супроводжуються порушенням цього балансу, та контролю за їх лікуванням.
Незважаючи на те, що зустрічаються ізольовані порушення концентрації калію, натрію і хлору, все ж таки частіше спостерігаються спільні зміни їх концентрацій. Це зумовлено, насамперед, подібними механізмами фільтрації, реабсорбції та екскреції цих електролітів у нирках.
Калій є переважно внутрішньоклітинним катіоном. У нормі його кількість у клітинах значно перевищує його кількість у плазмі крові, що зумовлено необхідністю проведення нервового імпульсу в нервових клітинах, скорочення скелетної мускулатури, міокарда та гладком'язових клітин. Крім того, калій бере участь у регулюванні pH плазми. Здебільшого він виводиться з організму нирками, яке вміст у сечі безпосередньо залежить від концентрації в плазмі. Однак існують і інші шляхи виведення цього електроліту (через слизову оболонку кишечника і потові залози), роль яких зростає при ураженнях нирок. Зміни концентрації калію призводять до порушення електрохімічних процесів та особливо небезпечні ймовірністю життєзагрозливих аритмій.
Для диференціальної діагностики причин гіпер- та гіпокаліємії вимірюють концентрацію калію в добовій сечі. Наприклад, її зниження на тлі гіперкаліємії свідчить про порушення екскреції калію та вказує на захворювання нирок (наприклад, ниркову недостатність).Навпаки, висока концентрація калію в сечі на тлі гіперкаліємії означає позаниркові причини гіперкаліємії (наприклад, розпад пухлинної тканини). Високий рівень калію в сечі при гіпокаліємії означає надмірну втрату калію нирками (як при первинному альдостеронізмі), яке знижений рівень на тлі гіпокаліємії – позаниркові втрати калію (при діареї).
Концентрації електролітів у сечі схильні до коливань протягом доби, а також залежать від їх надходження з їжею, обсягу випитої рідини, інтенсивності фізичних навантажень та прийому деяких лікарських препаратів (діуретиків, пероральних контрацептивів). Слід зазначити, що для діагностики захворювань, що супроводжуються порушенням водно-електролітного та кислотно-лужного балансу, необхідно також виконання деяких інших лабораторних та інструментальних досліджень.
Для чого призначають дослідження?
- Для діагностики захворювань, що супроводжуються порушенням водно-електролітного та кислотно-лужного балансу організму (ниркової недостатності, первинного альдостеронізму, захворювань шлунково-кишкового тракту, інтоксикації саліцилатами та ін.).
- Для контролю над лікуванням цих захворювань.
Метод дослідження
Іоноселективні електроди (непрямий метод).
Біоматеріал дослідження
Випадкова порція сечі без консерванту
Можливість дозамовлення
Дозамовлення неможливе
Умови транспортування
При температурі +2 – 8 °С
Стабільність зразка
При температурі +2 – 8 °С - 6 годин
Біологічний матеріал набирається в ЦЛО Київ, вул. Жмеринська, 22Б / ЛО Київ, Львів - проводити забір лише при можливості дотримання умов забору та транспортування в допустимих межах.
Метод дослідження
Потенціометричний (ISE)
Обладнання
EasyLyte Na/K/Cl/Ca/Li (Expand)
Як правильно підготуватися до дослідження?
- Виключити із раціону алкоголь за 24 години до дослідження.
- Не приймати сечогінні препарати протягом 48 годин до збирання сечі (за погодженням із лікарем).
- Рекомендується напередодні збору сечі уникати прийому гострої та солоної їжі, харчових продуктів, що змінюють колір сечі (буряк, морква).
- Перед збиранням сечі необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів.
- Жінкам не рекомендується здавати під час менструації. Перед прибиранням бажано ввести гінекологічний тампон у піхву.
- У немовлят - ретельний туалет зовнішніх статевих органів, бажано збирати сечу в сечоприймачі. Сеча, вичавлена з памперса, дослідженню не підлягає.
- Місткість після збору сечі щільно закривається кришкою, міститься в чистий одноразовий пакет і доставляється в лабораторний центр.
Що може впливати на результат?
- Застосування більшості лікарських препаратів так чи інакше впливає на кислотно-лужний баланс і тому може вплинути на результати дослідження.
- Концентрації електролітів схильні до денних коливань, а також залежать від їх надходження з їжею, обсягу випитої рідини та інтенсивності фізичних навантажень.
Синоніми
Калій (сироватка)
Ионы калия
Potassium (K)
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення рівня калію:
- дегідратація;
- алкалоз;
- хронічна ниркова недостатність;
- діабетичний кетоацидоз;
- первинний альдостеронізм;
- хвороба Кушинга;
- прийом діуретиків, глюкокортикоїдів, фозиноприлу.
Причини зниження рівня калію:
- гостра ниркова недостатність;
- діарея;
- гіпоальдостеронізм;
- прийом проносних засобів.
Референтні значення:
Калій: 25 - 125 ммоль/добу
Хто призначає дослідження?
Ендокринолог, андролог, анестезіолог-реаніматолог, ліка