Аналіз сечі на кетони – лабораторний тест визначення кетонових тіл в сечі. До кетонових тіл відносять три продукти метаболізму, що утворюються печінкою при розщепленні жирів: ацетон, ацетооцтову та бета-оксимасляну кислоти. Ці метаболіти виводяться з організму з потом, що видихається повітрям і сечею, але їхня кількість вкрай незначна і методами лабораторної діагностики кетонові тіла в сечі здорової людини не виявляються. Їхня присутність у сечі називається кетонурією. Кетонурія виникає при порушенні метаболізму жирів та вуглеводів, а також у випадках, коли організм змушений заповнювати дефіцит енергетичних ресурсів, розщеплюючи жири для задоволення енергетичних потреб організму. Кетонурія може виникнути при гарячкових станах, різкому схудненні, зневодненні, цукровому діабеті, важких отруєннях, що супроводжуються проносом або блюванням, у новонароджених – при недостатньому годуванні. Крім того, кетонові тіла у сечі з'являються при інтенсивних фізичних навантаженнях або сильних стресах. Підвищення концентрації кетонових тіл у сечі вагітної може бути ранньою ознакою токсикозу, що розвивається.
Для чого призначають дослідження?
- Діагностика цукрового діабету, моніторинг компенсованості стану пацієнтів із вже встановленим діагнозом цукрового діабету.
- Тяжкий перебіг інфекційного процесу, захворювання з підвищеними катаболічними процесами.
- Моніторинг стану вагітної жінки (попередження гестозу).
- Поява неврологічної симптоматики неясного генезу з порушенням свідомості до коми.
Метод дослідження
Імунохроматографічний.
Біоматеріал дослідження
Випадкова порція сечі без консерванту
Як правильно підготуватися до дослідження?
- Виключити із раціону алкоголь за 24 години до дослідження.
- Не приймати сечогінні препарати протягом 48 годин до збирання сечі (за погодженням із лікарем).
- Рекомендується напередодні збору сечі уникати прийому гострої та солоної їжі, харчових продуктів, що змінюють колір сечі (буряк, морква).
- Перед збиранням сечі необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів.
- Жінкам не рекомендується здавати під час менструації. Перед прибиранням бажано ввести гінекологічний тампон у піхву.
- У немовлят - ретельний туалет зовнішніх статевих органів, бажано збирати сечу в сечоприймачі. Сеча, вичавлена з памперса, дослідженню не підлягає.
- Місткість після збору сечі щільно закривається кришкою, міститься в чистий одноразовий пакет і доставляється в лабораторний центр.
Що може впливати на результат?
Підвищуються кетонові тіла:
- Після тривалого голодування дієт з низьким вмістом вуглеводів, як наслідок проблем з метаболізмом, наприклад при діабеті. Як правило, сплеск кетонів у крові спостерігається на 6-й день від початку голодування.
- Вивільнення кетонів можливе і після інтенсивних тренувань, наприклад, у період "сушіння" у спортсменів, сильних стресів, наприклад перед іспитами.
- Діти високий рівень кетонів пов'язані з сильними емоційними розладами.
- Існує ризик розвитку кетоацидозу у вагітних.
Синоніми
Кетони (сеча) Кетоновые тела в моче, ацетоновые тела, кетонурия, ацетонурия Ketones
Що означають результати? Референтні значення
Як правило, джерелом енергії в організмі є глюкоза, а її резервом є глікоген. Він, за потреби, розщеплюється в глюкозу, заповнюючи її рівень у крові. Але якщо глюкози з їжею надходить недостатньо або витрати енергії збільшуються, печінка починає розщеплювати жири, внаслідок чого з'являється побічний продукт — кетонові тіла. Зазвичай кетони виводяться з організму через піт, дихання та сечу. Але їхня кількість настільки невелика, що не визначається за допомогою лабораторних досліджень. Наявність кетонових тіл у сечі, яку можна виявити за допомогою аналізу, називається кетонурією. Вона виникає, коли порушений метаболізм жирів та вуглеводів, а також при заповненні енергетичних ресурсів за допомогою розщеплення жирів. Кетонурія з'являється внаслідок тривалої дієти, гарячкового стану, важких фізичних навантажень, цукрового діабету, стресів, а також важких отруєнь. Рівень кетонових тіл у сечі також проявляється при вагітності і є ознакою подальшого токсикозу. При цукровому діабеті глюкоза не засвоюється клітинами, нечутливими до інсуліну, тому організм отримує енергію з жирів, що розщеплюються. Якщо кетонурія поєднується з глюкозурією (попадання глюкози в сечу) – це показник того, що цукровий діабет перейшов у декомпенсовану стадію з відсутністю ефекту під час лікування. Надалі це загрожує розвитком кетоацидозу та кетоацидотичної коми. Кетоацидоз — критичний стан, коли рівень глюкози та кетонів у крові набагато вищий за норму. Він спричиняє порушення лужно-кислотного балансу у бік кислотного середовища, а також ризик виникнення більш серйозних захворювань. Його ознаками можуть бути аритмія, зупинки серця та дихання, різна неврологічна симптоматика, проблеми з кровообігом, кетоацидотична кома. Також у групі ризику часто перебувають діти віком до 12 років, які витрачають велику кількість енергії при недостатньому запаси глікогену.
Референтні значення:
Не виявлені
Хто призначає дослідження?
Терапевт, педіатр, ендокринолог, акушер-гінеколог.