Аналіз калу на лямблії (якісний тест)
Лямбліоз – розповсюджене паразитарне захворювання, що спричинене мікроскопічними організмами (лямбліями). Ці найпростіші паразити вражають тонкий кишківник і можуть спричинити різні симптоми – від розладів травлення (діареї, здуття) до хронічної втоми та алергічних реакцій.
Інфекція легко передається через воду, їжу та контакт із зараженими поверхнями. Саме тому в разі появи найменших симптомів потрібно не відкладати візит до лікаря та аналізи на лямбліоз.
Що таке лямблії?
Лямблії – це найпростіші паразити, які перебувають у тонкому кишківнику людини й тварин. Вони потрапляють в організм через забруднену воду, погано вимиті продукти або в разі недотримання правил гігієни.
Є дві форми існування паразитів: трофозоїти (активні черви, що паразитують у кишківнику) і цисти («личинки» в захисній оболонці, які виділяються з калом і заражають довкілля).
Частіше зараження і розвиток захворювання на ранніх стадіях протікають безсимптомно. Надалі інфікована людина може відчувати дискомфорт у животі, нудоту, зниження апетиту, зіштовхнутися з втратою ваги та станом хронічної втоми.
Основні методи виявлення лямблії в калі
Аналіз на лямблії, антиген у калі – це вид обстеження, що дає змогу визначити наявність молекул, які характерні для цього виду паразитів. Є три основних методи діагностики:
- Мікроскопічне дослідження – найпростіший і доступний варіант, який дає змогу побачити лямблії в калі під мікроскопом. Головний недолік цього методу полягає в потребі проводити повторні аналізи, адже цисти виділяють нерегулярно, тож результат може бути хибнонегативним.
- Імуноферментний аналіз (ІФА) – він виявляє специфічні антигени лямблії в калі. Цей метод забезпечує високу точність і можливість діагностики захворювання навіть на ранніх стадіях, коли кількість паразитів мінімальна.
- ПЦР-діагностика – метод полімеразної ланцюгової реакції виявляє ДНК лямблії. Це найчутливіший і надійний варіант, однак використовують його доволі рідко через високу вартість.
У мережі лабораторій CSD LAB фахівці проводять якісний тест на лямблії. Він дає змогу виявити агенти за один етап, що значно економить час і дає можливість отримати результати обстеження протягом 24 годин.
Як здавати аналіз кала на лямблії?
Щоби виявити лямблії, аналіз на які вам призначив фахівець, потрібно дотримуватися кількох простих рекомендацій. По-перше, для збору калу необхідно використовувати стерильний контейнер – його можна придбати в будь-якій аптеці. Зверніть увагу: зразок матеріалу необхідно доставити до лабораторії протягом 1-2 годин.
По-друге, за кілька днів до аналізу припиніть застосування антипаразитних препаратів і антибіотиків. Якщо такої можливості немає, повідомте про ліки доктору, адже їхні активні компоненти можуть впливати на інтерпретування результатів тесту.
Лікар може попросити вас здати кал на лямбліоз ще раз з інтервалом у 2-3 дні. Це дасть змогу врахувати циклічність розвитку й виділення цист, які можуть формуватися з різною швидкістю. У деяких випадках можуть призначати аналіз калу на кишкові паразити для виявлення інших видів гельмінтів і найпростіших.
Результати аналізу та їхня інтерпретація
Як ми згадували раніше, лямбліоз у калі може виявитися не з першого разу. Якщо тест негативний, для повної впевненості можна здати аналіз повторно – це виключить хибнонегативний результат.
Якщо за результатами дослідження у вас діагностують лямбліоз, аналізи показують наявність в організмі цист, трофозоїтів або клітин їхніх антигенів. У такому випадку лікар призначає лікування, що складається з приймання антипаразитних препаратів та дієти для відновлення функції кишківника.
Не відкладайте візит до лабораторії CSD LAB у разі появи тривожних симптомів, щоб захистити своє здоров’я.