Точність заради життя

Безкоштовно з усіх номерів

Пошук
Меню

Оцінка роботи щитоподібної залози: які аналізи потрібно здати

24 червня 2024

Щитоподібна залоза - це важливий орган ендокринної системи. Вона складається з двох часток та перешийку і розташована на передній поверхні шиї, перед трахеєю. Робота залози контролюється гіпофізом та гіпоталамусом за механізмом негативного зворотного зв’язку. 

Структурно-функціональною одиницею щитоподібної залози є фолікул, структура округлої форми, заповнена колоїдом, стінка якого утворена фолікулярними клітинами. Колоїд – це щільна та в’язка маса, основним компонентом якої є тиреоглобулін.

Гормони щитоподібної залози

Головними гормонами щитоподібної залози є:

 1. Тироксин (Т4): Містить 4 атоми йоду. В крові є у вільній та зв'язаній з білками формах. Лише 0,03% тироксину є у вільній формі.
 2. Трийодтиронін (Т3): Містить 3 атоми йоду. Це активна форма, в яку перетворюється Т4. 20% Т3 виробляється залозою, а 80% утворюється в інших тканинах.
 3. Тиреотропний гормон (ТТГ): ТТГ, вироблений гіпофізом, контролює роботу щитоподібної залози. Нормальний рівень ТТГ становить від 0,4 до 4,0 мкОд/мл.
щитоподібна залоза

Які функції виконує щитоподібна залоза

Щитоподібна залоза виконує кілька важливих функцій в організмі:

 • Регуляція обміну речовин. Гормони щитоподібної залози (Т3 і Т4) контролюють швидкість метаболізму, що впливає на те, як швидко організм використовує енергію.
 • Контроль температури тіла. Тиреоїдні гормони допомагають підтримувати стабільну температуру тіла, забезпечуючи правильне функціонування клітин.
 • Стимулювання росту та розвитку. Гормони щитоподібної залози важливі для нормального росту і розвитку дітей, включаючи розвиток мозку і кісток.
 • Регуляція серцевого ритму. Т3 і Т4 впливають на частоту серцевих скорочень і силу серцевих м’язів, забезпечуючи ефективне кровообіг.
 • Підтримка нервової системи. Тиреоїдні гормони впливають на функціонування центральної та периферичної нервової системи, допомагаючи регулювати настрій і когнітивні функції.
 • Вплив на травлення. Гормони щитоподібної залози допомагають регулювати швидкість перетравлення їжі і засвоєння поживних речовин.
 • Підтримка репродуктивної системи. Нормальні рівні тиреоїдних гормонів важливі для репродуктивного здоров’я, впливаючи на менструальний цикл і фертильність.
 • Сприяння регуляції рівня холестерину. Гормони щитоподібної залози допомагають регулювати рівень холестерину в крові, впливаючи на його синтез і розпад.

Завдяки цим функціям щитоподібна залоза відіграє критичну роль у підтримці загального здоров'я і гарного самопочуття.
 

Порушення функції щитоподібної залози

 • Гіпотиреоз: 

Знижена функція щитоподібної залози. При цьому рівень ТТГ підвищується.

 • Гіпертиреоз: 

Підвищена функція залози. При цьому рівень ТТГ знижується.
 

дослідження щитоподібної залози

Необхідні аналізи

При зміні рівня ТТГ проводяться додаткові аналізи на рівні:

 1. Загального тироксину (Т4) та вільного трийодтиронін (Т3)
 2. Антитіл до тиреоглобуліну (АТТГ): Вони можуть вказувати на аутоімунний тиреоїдит.
 3. Антитіл до тиреоїдної пероксидази (АТПО): Вони з'являються при аутоімунних захворюваннях щитоподібної залози.
 4. Антитіла IgG до рецепторів тиреотропного гормону (АТрТТГ): Вони досліджуються при підозрі на хворобу Грейвса.
   

Ці аналізи допомагають точно визначити стан щитоподібної залози та, за необхідності, вибрати правильне лікування.
 

Автор:

Вікторія Ступакова

лікар-ендокринолог, терапевт, клінічний консультант CSD LAB

Т4

Тироксин (Т4 загальний)

У ході дослідження визначається концентрація у крові пов'язаної та не пов'язаної з білками фракції основного гормону щитовидної залози – тироксину.

Т3

Трийодтиронін вільний (T3 вільний)

Трийодтиронін синтезується в щитовидній залозі, проте основна його кількість утворюється при дейодуванні Т4 (тироксину) поза щитовидною залозою (у печінці, нирках).

АТТГ

Антитіла до тиреоглобуліну (АТТГ)

Тиреоглобулін – це глікопептид, попередник трийодтироніну (Т3) та тироксину (Т4). Він виробляється тільки клітинами щитовидної залози та накопичується у її фолікулах у вигляді колоїду.

АТрТТГ

Антитіла IgG до рецепторів тиреотропного гормону (АТрТТГ)

Гетерогенна група аутоантитіл, що взаємодіють із рецепторами тиреотропного гормону (ТТГ) щитовидної залози.