Безкоштовно з усіх номерів

Пошук
Меню

Що таке сімейний анамнез і чому він важливий?

Що таке сімейний анамнез і чому він важливий?
20 січня 2025
Що таке сімейний анамнез і чому він важливий?

Що таке анамнез простими словами?

Діагностичний процес зазвичай починається зі збору анамнезу. У пацієнтів, які звертаються за медичною допомогою, може виникнути питання: що таке анамнез?

Анамнез – це набір інформації, яку лікар отримує від пацієнта або його рідних, про скарги, симптоми захворювання, перенесені хвороби. Також спеціаліст може цікавитися родом діяльності, умовами життя, наявністю шкідливих звичок.

Що вважається сімейним анамнезом?

Сімейний анамнез – це дані про захворювання, якими хворіли ваші родичі: мати, батько, бабусі й дідусі. Сім’ї пов’язані не лише умовами життя, а й генетичною спадковістю. Від попередніх поколінь передається ризик розвитку певних недуг.

Якщо лікар дізнається, що хтось із ваших найближчих родичів мав конкретну хворобу, це сигнал про потенційно вищий ризик прояву аналогічної проблеми у вас.

До питання лікаря про сімейні захворювання слід ставитися серйозно. Завдяки отриманим даним спеціаліст зможе визначити, на яких обстеженнях слід акцентувати увагу та чи потрібно проводити їх частіше, ніж раз на рік. Це допоможе виявити патологію на ранній стадії, уникнути ускладнень і навіть зберегти життя.

Для збору сімейного анамнезу потрібно спілкуватися з кровними родичами. Щоб систематизувати інформацію, можна створити родинне дерево, додаючи в нього відомості про захворювання. Також стануть у пригоді документи: медичні записи чи свідоцтва про смерть.

Сімейний анамнез у гінекології

Кожна жінка має знати, чи виявляли у матері чи бабусі рак молочної залози, матки або яєчників. Якщо такі діагнози були, у жінки є генетична схильність до цих захворювань. Наприклад, якщо у сімейному анамнезі відсутній рак молочної залози, ризик його розвитку складає 12%. Якщо ж є – ризик збільшується до 20% і більше.

До розвитку онкології може призводити мутація гена BRCA. Якщо в роду було багато випадків ракових захворювань, це може свідчити про наявність такої мутації.

Дізнайтеся, у якому віці у родички було виявлено пухлину, і починайте регулярні візити до гінеколога на 10 років раніше. Обговоріть із лікарем, як часто слід проходити профілактичні скринінги та які заходи допоможуть попередити розвиток хвороби.

Сімейна медицина

У розмові з сімейним лікарем важливо повідомити, які хвороби характерні для вашої родини. Особливо важлива інформація про наступні проблеми зі здоров'ям:
 

  • Серцево-судинні захворювання. Атеросклероз, кардіоміопатія, хвороби серця, інфаркт або інсульт можуть бути спадковими.
  • Цукровий діабет. Ризик розвитку цукрового діабету в 4 рази вищий, якщо в родичів є аналогічне захворювання. Це може проявлятися через покоління.
  • Захворювання щитовидної залози. В 60% випадків вони є спадковими.
  • Ожиріння. У дітей, батьки яких мають зайву вагу, може розвинутися ожиріння, частково через успадковані харчові звички.

Незалежно від того, наскільки високий ризик успадкувати ці захворювання, ви можете їх профілактувати. Будьте готові до того, що для цього потрібно буде скоригувати раціон і позбутися шкідливих звичок.

Кардіологія

Для кардіолога в анамнезі важлива інформація про серцево-судинні захворювання членів вашої родини. Якщо хтось із них мав подібний діагноз і помер у віці 55 років (якщо чоловік) або 65 років (якщо мама чи бабуся), це вказує на високий ризик інсульту та інфаркту.

Лікар також враховує додаткові фактори, які підвищують ризик розвитку серцево-судинних патологій: артеріальну гіпертонію та підвищений рівень холестерину. Для зниження ризиків важливо стежити за цими показниками. На здоров'я серця і судин впливає спосіб життя, тому важливо піклуватися про збалансоване харчування, фізичну активність, відсутність нікотину та алкоголю.

Дерматологія

Окремі шкірні захворювання безпосередньо залежать від генів. Якщо в сімейному анамнезі є рак шкіри, ймовірність того, що у пацієнта виникне таке захворювання, підвищується на 50%. Профілактичною мірою є скринінг на меланому, що проводиться кожні півроку, а також регулярне нанесення крему з високим фактором захисту від ультрафіолету.
Псoріаз (рожеві бляшки, що можуть спричинити серйозні порушення в організмі) також має спадковий характер. Вітиліго – ще одна спадкова патологія, при якій окремі ділянки шкіри не мають пігментації.

Ортопедія

Щодо ортопедії, пацієнт повинен дізнатися, чи було у його близьких остеопороз. Це захворювання широко поширене серед жінок. При остеопорозі знижується маса кісток, що може призвести до перелому шийки стегна, передпліччя, хребців.

Наявність діагнозу в сімейному анамнезі підвищує на 50% ризик його розвитку у пацієнта. Згідно з дослідженнями, генетика впливає на щільність кісток у дитини: якщо у матері чи батька ослаблені кістки, дитина також буде схильна до переломів. Неправильне харчування може збільшити ризик розвитку захворювання.

Людям, які знають, що у представників їхнього роду був остеопороз або випадки переломів шийки стегна, слід підтримувати нормальний рівень вітаміну D та кальцію в організмі. Варто проводити аналізи для перевірки, чи є дефіцит цих компонентів, і в разі виявлення недостатності компенсувати її. Жінкам слід виконувати скринінг кісткової тканини. Також варто проконсультуватися зі спеціалістом, як у вашому випадку краще зміцнити кістки.

Генетичні захворювання не завжди передаються від батьків до дітей. Однак наявність серйозних хвороб у кровних родичів підвищує ймовірність їхнього прояву у вас. Тому дуже важливо знати сімейний анамнез.
 

При виявленні захворювань, яких ви хочете уникнути, слід зробити аналіз крові на спадкові захворювання. Важливо проконсультуватися з сімейним лікарем: як часто слід проходити обстеження, щоб виявити патологію якомога раніше та усунути її до настання непоправних наслідків.

Пам'ятайте, що здоровий спосіб життя – це завжди найефективніша міра профілактики захворювань. Навіть якщо ймовірність того, що ви успадкували від попередніх поколінь потенційно небезпечні спадкові мутації, турбота про здоров'я і регулярні обстеження дозволяють контролювати всі ризики.

MyGene PanCancer (NGS-панель спадкових мутацій для всіх форм спадкового та сімейного раку, кров, Illumina) \ N
M366

MyGene PanCancer (NGS-панель спадкових мутацій для всіх форм спадкового та сімейного раку, кров, Illumina) \ N

MyGene PanCancer - комплексна NGS-панель, яка включає повний перелік генів, рекомендованих до генетичного скринінгу раку провідними фаховими організаціями (NCCN, ESMO, ASCO та іншими), а також всі групи генів, стосовно яких є наукові докази впливу на вірогідність розвитку онкологічних захворювань. 

41 000 грн