Безкоштовно з усіх номерів

Пошук
Меню

Що робити, якщо з’явився висип?

Що робити, якщо з’явився висип?
29 січня 2025
Що робити, якщо з’явився висип?

Які види висипу бувають?

Висипання на шкірі можуть бути найрізноманітніших кольорів. Найчастіше вони червоні, але можливі також помаранчеві, жовті, сірі, зелені чи чорні. Існує багато видів таких проявів:

  • пляма – ділянка шкіри з іншим відтінком;
  • папула – випуклий пухирець, або вузлик;
  • бляшка – патологічний елемент, що підноситься над шкірою або трохи заглиблений у неї, діаметром понад 5 мм;
  • пухирець – утворення з рідиною всередині;
  • пустула – пухирець, заповнений гноєм;
  • ерозія – дефект із втратою шарів епідермісу;
  • виразка – руйнування зовнішнього шару та сполучної тканини;
  • петехія – крововилив під шкірою.

    Висип на тілі може бути лінійним, кільцеподібним, розгалуженим, схожим на сітку чи мішень. Розташування також варіюється: хаотичне чи впорядковане, одиничне або численне. Правильний опис висипу допоможе припустити діагноз і скоротити час діагностики.

Що може викликати висип на шкірі?

На розвиток висипань впливають такі чинники:

  • Алерген. Імунна система виробляє антитіла, що спричиняє запалення та появу висипу.
  • Інфекція. Збудник провокує дерматологічні прояви, поширюючись через лімфатичну систему.
  • Психоемоційне навантаження. Порушення роботи нервової системи може проявитися висипом.
  • Генетика. Деякі види висипань мають спадковий характер.

Принцип появи висипу різниться в кожної людини, залежно від стану імунітету, наявності супутніх захворювань та інших індивідуальних особливостей організму.

Висипання, викликані алергією

Алергічний висип часто виникає через контакт із подразником: косметикою, одягом із синтетичних матеріалів, металами в прикрасах або побутовою хімією. Інша причина – вживання продуктів-алергенів, як-от мед, молоко, цитрусові, яйця.

Висип може з’явитися і через вдихання домашнього пилу, який містить частинки шкіри та слини тварин, а також продукти життєдіяльності пилових кліщів.

Самолікування чи неконтрольований прийом біодобавок також може спричинити висип, через що знадобиться консультація лікаря.

Після укусу комахи (бджоли, оси, мурахи) може з’явитися висип як реакція на введення під шкіру отрути або слини.

Висипання також може передаватися у спадок. Підвищена чутливість до алергенів може виникнути в дитинстві й періодично проявлятися впродовж життя.

За проявами алергічний висип буває:

  • Кропив’янка. Рожеві пухирі на шкірі та слизових.
  • Контактний дерматит. Почервоніння, набряк, свербіж, пухирці, що перетворюються на ерозії.
  • Атопічний дерматит. Мокнучі висипання, що згодом підсихають і лущаться.
  • Екзема. Пухирці, що лопаються і покриваються корочками.
  • Токсидермія. Пухирці, ерозії на шкірі, слизових оболонках.

Якщо висип виник через алерген, майже завжди це явище супроводжується неприємними відчуттями, а іноді й нестерпним свербежем. Саме тому важливо якомога раніше з’ясувати, який компонент спричинив гіперчутливу реакцію імунітету, усунути його і відновити нормальний стан шкіри.

Висип у результаті інфекційних захворювань

Фактором, що спричинив висипання, може стати інфекція. Запідозрити, що саме вона є причиною виникнення дерматологічної проблеми, допомагають додаткові симптоми, такі як підвищення температури тіла, збільшення лімфовузлів, головний біль і блювання. Висип характерний для багатьох інфекційних хвороб.

Скарлатина

Типовий прояв захворювання, викликаного різновидом стрептокока, – це дрібний червоний висип, який поширюється від обличчя вниз по всьому тілу. Особливо рясно покриває складки шкіри. Трикутна зона під носом залишається без уражень.

Вітряна віспа

Викликається вірусом герпесу третього типу. Клінічна картина передбачає висипання, що перетворюються на пухирці, наповнені прозорою рідиною. Вони швидко поширюються по голові й тулубу, а згодом вкриваються кірочками. Висип може з’являтися навіть на слизових оболонках. Зазвичай сліди вітрянки повністю зникають через три тижні після перших симптомів.

Кір

Під час загострення кору з’являється масштабний висип. Приблизно на третій день він локалізується за вухами, на носі, по лінії росту волосся, а потім переходить з обличчя на шию, тулуб і кінцівки, не торкаючись долонь і ступнів.

Краснуха

Висип при краснусі спочатку вкриває обличчя, а потім поширюється на інші частини тіла. Це можуть бути світло-червоні плями, які зливаються між собою. Вони сверблять і тримаються близько трьох днів, після чого поступово зникають, залишаючи шелушіння. Краснухою можна захворіти в дитинстві, але вона особливо небезпечна для дорослих, особливо для вагітних жінок.

Дерматологічні проблеми

Кожні захворювання – поширена причина появи висипу. Найчастіше це акне, яке може мати такі прояви:

  • червоні болючі прищі;
  • відкриті комедони;
  • гнійники;
  • білі горбки (закриті комедони);
  • кулясті вугрі, що розвиваються в глибоких шарах шкіри.

Прищі на спині або обличчі часто з’являються через хронічне запалення сальних залоз. Крім того, висип може виникати через зараження вірусами, грибками або бактеріями.

Як можна впоратися з висипом у домашніх умовах?

Прийняття прохолодного душу допоможе полегшити свербіж, звузивши судини, що зменшить виділення подразнюючих речовин через шкіру.

Якщо ви впевнені, що не маєте алергії на трави, можна прийняти ванну з ромашкою, чередою чи кропивою або протерти шкіру відваром цих рослин. Вони знімають свербіж і почервоніння.
Для повного одужання необхідне комплексне лікування під контролем фахівця.

Чи потрібно звертатися до лікаря з висипаннями?

Точний діагноз і правильне лікування можна отримати тільки за допомогою лікаря. Спочатку можна записатися до терапевта, який направить вас далі. Дослідженням шкірних висипань займається дерматолог.

Особливості діагностики

Під час прийому лікар уточнює, що саме турбує пацієнта, запитує про спосіб життя, харчування, шкірні хвороби у родичів, професію. Потім оглядає висип. Іноді використовують дерматоскоп.

Зазвичай призначається лабораторна діагностика: аналіз крові, тести на кір або краснуху. При підозрі на алергію проводяться алергопроби чи скринінг алергенів. Можуть бути призначені мікроскопічні або бактеріологічні дослідження, а також біопсія при системних патологіях сполучної тканини.

Профілактика і лікування шкірних висипань

Профілактика алергодерматозів включає:

  • уникнення алергенів;
  • дотримання дієти, що виключає алергічну їжу;
  • ретельний вибір косметики та побутової хімії.

Лікування алергодерматозів передбачає прийом антигістамінних препаратів, а у складних випадках – курс глюкокортикоїдів. При інфекції – застосування відповідних антибіотиків.

Правильно підібрана терапія дозволяє уникнути рубців і ефективно боротися з висипом.