Імуноглобуліни бувають розчинними (синтезуються плазматичними клітинами), а також рецепторними (перебувають на цитоплазматичній мембрані В-лімфоцитів, забезпечують рецепторну функцію). Імуноглобуліни залежно від того, як вони функціонують і де локалізуються, поділяються на такі класи:
- Розчинні – синтезуються плазматичними клітинами.
- Рецепторні – перебувають на цитоплазматичній мембрані В-лімфоцитів і забезпечують рецепторну функцію.
Залежно від функцій і локалізації, імуноглобуліни поділяються на такі класи:
- IgA – забезпечує місцевий імунітет. Активується після потрапляння ворожої речовини на слизові оболонки.
- IgD – антитіла, які беруть участь в активації В-лімфоцитів. За своїми функціями доповнюють або навіть замінюють антитіла класу М.
- IgM – завдяки особливій будові антитіла класу М миттєво розпізнають значну кількість патогенів і починають їх атакувати.
- IgG – основний клас антитіл, у яких зберігається інформація про контакт із патогеном. Вони відіграють ключову роль у формуванні довготривалого імунітету. Також завдяки їм після вакцинації формується захист від певних збудників. IgG присутні в тканинах, міжклітинній рідині, сироватці крові та можуть проникати через плаценту, забезпечуючи новонародженого захистом у перші тижні життя.
- IgE – антитіла, які вдалося виявити останніми серед інших класів. IgE беруть участь у відповіді на паразитарні інвазії, алергени, бджолину отруту та анафілактичні препарати.
Антитіла виробляються навіть за відсутності явних ознак інфекційного захворювання. Проте, якщо взяти кров і провести аналіз на інфекції, їх наявність може бути виявлена.