Точність заради життя

Безкоштовно з усіх номерів

Пошук
Меню

Як жити здорово: аналізи, які варто здати кожному

14.09.2021

За останній рік інтерес і уважне ставлення до власного здоров'я різко зросли.

Як жити здорово: аналізи, які варто здати кожному

Люди розуміють, що треба інвестувати у своє здоров'я, тому що це найцінніший ресурс. А аналізи і дослідження — перший крок на шляху до пізнання себе. Звучить не так романтично, як якщо б ми говорили про рефлексії, медитації і усвідомленість. Зате у багатьох випадках допомагає зберегти здоров'я і життя, — вважає Анна Дудіна, креативна директорка Медичної лабораторії CSD.

Лабораторна діагностика, від загального аналізу крові до генетичних досліджень, може розповісти про всі процеси, що протікають в організмі, і сигналізувати про можливу проблему, коли вона ще тільки починає розвиватися (наприклад, ПАП-тест).

Лабораторія CSD — молода, сучасна і прогресивна. Ми завжди говорили і будемо говорити про важливість чекапів. Адже у світі це давно прийнята практика, яка в багатьох країнах допомагає перемогти рак на ранніх стадіях: люди вчасно проходять обстеження (в тому числі, лабораторні) і дізнаються про хворобу не в запущеній стадії, а на початковій, коли її можна вилікувати.

Ми в CSD постійно нагадуємо про важливість регулярних візитів до гінеколога, про профілактику раку шийки матки, про жіноче здоров'я. Ми пишемо про це в соцмережах і говоримо в інтерв'ю.

Лабораторна діагностика — невід'ємна частина ЗСЖ

Згадуючи про здоровий спосіб життя, зазвичай усі мають на увазі спорт, правильне харчування і відсутність шкідливих звичок. Але насправді це ціла наука, що потребує знань і відповідального ставлення до себе. Здорова людина має розуміти, які процеси відбуваються в організмі, що для нього корисно, а що може нашкодити.

Ці знання мають бути доповнені і контролем за тими процесами, які ми не можемо побачити. До прикладу, усі ми знаємо, що корисно приймати вітаміни. Але правильно визначити, яких вітамінів бракує організму, можлна лише за допомогою лабораторних аналізів. Також неможливо самостійно оцінити водно-сольовий обмін або гормональний стан. Зате лабораторна діагностика відповість на усі запитання про здоров'я і допоможе дбати про красу.

«Цукор підвищений» — це скільки?

Те, що прийнято називати словом "цукор" — це рівень глюкози в крові. Він показує, як організм справляється із засвоєнням і переробкою цукру, і чи немає ризиків для здоров'я, пов'язаних із загрозою цукрового діабету. Щоб виявити схильність до діабету і зрозуміти, чи не час припинити їсти цукерки з чаєм о 17-00, потрібно пройти наступні дослідження:

• Біохімічний аналіз крові на глюкозу, який вважається основним скринінговим дослідженням. Кров здають натщесерце.
• Аналіз глікованого гемоглобіну (HbA1с) — це біохімічний показник, що відображає середній вміст глюкози в крові за тривалий період (до трьох місяців). Це маркер, який сигналізує про гіперглікемію ще до появи клінічних симптомів цукрового діабету. Аналіз рекомендований ВООЗ для ранньої діагностики діабету.

Норми глюкози крові:

Діти до 14 років: 3,3 — 5,6 ммоль/л;
Діти від 14 років, чоловіки і невагітні жінки: 4,1 — 6,1 ммоль/л;
Вагітні жінки: 4,1 — 5, 1 ммоль/л.

"Мені без глютену, будь ласка!"

Непереносимість глютену або целіакія — це спадкове аутоімунне захворювання дітей і дорослих, яке виникає від непереносимості клейковини — білкового комплексу, що знаходиться у верхніх оболонках зерен пшениці, жита і ячменю. При целіакії злакові білки повністю не розщеплюються, що призводить до ураження тонкого кишківника. Найчастіше захворювання проявляється в дитячому віці (пік припадає на 4-6 років) симптомами ураження шлунково-кишкового тракту (здуттям, діареєю, зміною апетиту, дефіцитом ваги та ін.). Якщо захворювання вчасно не виявити і не лікувати, воно може призвести до затримки розумового розвитку у дітей, аутоімунних й інших серйозних захворювань.

Аналізи, які входять до складу скринінгу:

Визначення антитіл до дезамінованого гліадину IgG — це тест, який використовують при діагностиці целіакії, а також для контролю лікування та дотримання безглютенової дієти;
Антитіла до тканинної трансглютамінази IgА — найчутливіший метод для діагностики непереносимості глютену;
Імуноглобуліни класу А (IgA), загальний аналіз. Дослідження використовується для оцінки місцевого і гуморального імунітету і діагностики захворювань.

"А чи є матча на мигдальному молоці?"

У моді відмова від молочних продуктів. Існує думка, що коров'яче молоко — небезпечне для здоров'я, тому слід шукати альтернативи: соєве, рисове, мигдальне і т.і. Насправді, непереносимість молочних продуктів проявляється симптомами:

• здуттям живота;

• болісними спазмами або ниючим болем у шлунку;

• підвищеним газоутворенням;

• нудотою (при яскраво вираженій лактозній непереносимості може трапитися блювання);

• діареєю.

Схожі симптоми можуть бути пов'язані і з захворюваннями шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози і т.д., тому для повної впевненості варто пройти обстеження. Вони належать до групи генетичних досліджень, тому що тут аналізується певний генетичний маркер (ген МСМ6), пов'язаний з непереносимістю лактози. Результат молекулярно-генетичного аналізу —визначення генотипу МСМ6, це комбінації алелей С і Т.

І ось його значення:

• С/С — абсолютна непереносимість лактози;

• С/Т — варіабельний рівень лактазної активності з високим ризиком розвитку вторинної лактозної непереносимості;

• Т/Т — нормальна переносимість лактози.

Чим небезпечна непереносимість лактози?

Лактозна непереносимість може стати причиною двох патологічних синдромів:

• мальабсорбції, коли поживні речовини з їжі всмоктуються в тонкому кишківнику не в повному обсязі;

• мальдигестії, коли їжа не перетравлюється повноцінно. Це не лише позбавляє організм необхідних поживних речовин, але і спричиняє порушення обміну речовин (білків, жирів і вуглеводів), провокує втрату цінних мікроелементів і порушує метаболізм вітамінів.

"Не нервуйте мене, у мене і так кортизол зашкалює"

Кортизол часто називають гормоном стресу, тому що його концентрація в крові значно підвищується при:

 • стресових ситуаціях;
 • шоковому стані;
 • травмах;
 • важких інфекційних захворюваннях;
 • інтоксикаціях;
 • голодуванні;
 • хірургічних операціях;
 • недостатності інсуліну. 

Одним із основних симптомів високого кортизолу вважається набір зайвої ваги навіть при дотриманні дієти і регулярних фізичних тренуваннях. Іншими симптомами є: постійна нервозність, депресія, безсоння, проблеми з травленням (здуття, запори, діарея), пітливість і прискорене сечовипускання. У чоловіків можуть спостерігатися проблеми з потенцією.
Аналіз рівня кортизолу в слині є ідеальним показником для оцінки гострої відповіді на стрес. Повторні аналізи дозволяють оцінити базальний рівень гормону, його добові коливання і зміни при пробудженні і стресовій реактивності.

"Я в групі ризику по вакцині від Covid-19"

Ризик утворення тромбів — найчастіша причина відмови від вакцинації. Насправді, є аналіз, який дозволяє переконатися, що все ОК. І він називається коагулограма. Це комплексний аналіз крові, який допоможе виявити проблеми з системою згортання крові та вкаже як на ризик утворення тромбів, так і на ризик кровотеч.

До складу коагулограми входять:

Тромбіновий час (ТЧ) — тест, що характеризує останній етап утворення кров'яного згустку; свідчить про кількість фібрину в крові;
Фібриноген — основна його функція полягає у формуванні тромбу;
Протромбіновий час — це час утворення фібринового згустку;
Активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ) — час утворення згустку крові. Підвищений рівень АЧТЧ вказує на схильність до кровотеч;
Міжнародне нормалізоване відношення — це стандарт визначення протромбінового індексу. Цей показник застосовується для оцінки процесу згортання крові.

"Просто немає сил"
Якщо втома — більше, ніж просто втома, варто звернутися до лікаря: адже це може бути першим симптомом серйозного захворювання.

Для початку можна зробити наступні дослідження:

 • Загальний аналіз крові;
 • Загальний аналіз сечі;
 • Біохімічний аналіз крові;
 • Аналіз на ТТГ (тиреотропний гормон);
 • Вітамін D;
 • Дослідження, які можуть діагностувати анемію (феритин, вітамін В12 і фолієва кислота).
 • Також рекомендується УЗД щитовидної залози і надниркових залоз.

"Волосся випадає. Але це, напевно, сезонне?"

Інтенсивне випадання волосся — це проблема, яка однозначно потребує консультації лікаря-трихолога, адже причин може бути багато: порушення гормонального фону, запальні процеси внутрішніх органів, порушення в роботі імунної системи тощо.

При випаданні волосся лікар-трихолог може призначити лабораторні дослідження:

 • Загальний аналіз крові. Показник, якому приділяється особлива увага, — гемоглобін, адже імовірною причиною випадання волосся може бути залізодефіцитна анемія;
 • Біохімічний аналіз крові. В результаті цього дослідження трихолог дізнається рівень сироваткового заліза, феритину і трансферину в крові жінки. Водночас лікар зможе визначити порушення балансу електролітів і мікроелементів, а також водно-сольового обміну. Такі показники, як АСТ, АЛТ, білірубін загальний оцінюють роботу печінки. Сечовина, креатинін, білок загальний — роботу нирок;
 • Скринінг гормонів щитовидної залози, а саме тиреотропний гормон, трийодтиронін і тетрайодтиронін (ТТГ, Т3 і Т4);
 • Рівень статевих гормонів, фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого гормонів, а також тестостерону. Їхній дисбаланс безпосередньо впливає на випадання волосся.

"Проблемна шкіра. Напевно, треба перевірити ШКТ"
Передусім слід звернутися до дерматолога. Він точно знає, що акне (висипання) спричиняють пропіонові бактерії. Лабораторні методи обстеження, які варто пройти для виявлення ускладнюючих факторів:

 • Загальний аналіз крові;
 • Загальний аналіз сечі;
 • Біохімічний аналіз крові;
 • Аналіз рівня статевих гормонів (для жінок і чоловіків перелік гормонів може відрізнятися);
 • Гормони щитовидної залози (ТТГ, Т3, Т4);
 • Мікробіологічне дослідження пустул і фурункулів на наявність бактерій з чутливістю до антибіотиків.

Також рекомендується зробити УЗД органів черевної порожнини.

"Вуса. SOS"

Надмірне оволосіння на обличчі у жінок може бути одним із симптомів гіперандрогенії і потребує консультації лікаря-ендокринолога. Для діагностики проводять низку лабораторних досліджень, які включають:

 • аналіз крові;
 • аналіз сечі;
 • визначення рівня чоловічих статевих гормонів;
 • ультразвукове дослідження наднирників і внутрішніх статевих органів та інші дослідження.

«Просто хочу переконатися, що зі мною все в порядку»

Загальний аналіз крові + лейкоцитарна формула + ШОЕ відображає загальний стан здоров'я і допомагає виявити приховані проблеми, до прикладу, інфекційні процеси вірусного і бактеріального походження, анемії, алергічні процеси, захворювання крові і так далі.
"Біохімія крові" — комплекс, у якому кожен фактор важливий:
Глюкоза (сироватка) виявляє переддіабет, цукровий діабет.
Аспартатамінотрансфераза (АСТ), аланінамінотрансфераза (АЛТ), білок загальний, білірубін загальний— оцінюють роботу печінки.
Сечовина, креатинін, білок загальний— оцінюють роботу нирок.
Холестерин оцінює ризик виникнення серцево-судинних захворювань.
Загальний аналіз сечі оцінює роботу сечової системи.
Глікований гемоглобін (HbA1с) — це біохімічний показник крові, що відображає середній вміст глюкози в крові за тривалий період (до трьох місяців). Це лабораторний маркер гіперглікемії, який сигналізує про проблеми ще до появи клінічних симптомів цукрового діабету.
Тиреотропний гормон (ТТГ) виявляє порушення щитовидної залози.
Паратгормон (ПТГ) оцінює обмін кальцію і фосфору в організмі.

"Щось зі щитовидкою, напевно"

Тест для первинного скринінгу захворювань щитовидної залози — це ТТГ. Він регулює функції щитовидної залози: вироблення трийодтироніну (Т3) і тироксину (Т4), забезпечує надходження йоду з крові у щитовидну залозу.
Якщо ТТГ не в нормі, тоді необхідна консультація ендокринолога, який може призначити додаткові аналізи, такі як трийодтиронін (Т3), тироксин (Т4), антитіла до пероксидази щитоподібної залози (АТПО), прокальцитонін, кальцитонін, ультразвукове обстеження щитовидної залози та ін.

«Я вегетаріанка, хочу перевірити, чи все ОК»

Щоб виключити ризик розвитку тієї чи іншої патології в результаті нестачі поживних речовин, макро- і мікроелементів, вегетаріанцям слід періодично контролювати стан організму за допомогою лабораторних досліджень, зокрема:
Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою і ШОЕ. Рівень гемоглобіну, гематокриту, еритроцитів у цьому аналізі допоможуть визначити, чи не розвивається анемія через обмеження білкової їжі тваринного походження. Лейкоцитарна формула покаже, чи немає прихованого запального процесу або алергії, адже будь-яка дієта — стрес для організму, який може призвести до загострення хронічних захворювань.
Загальний білок. За його концентрацією можна визначити, чи немає проблем з функцією нирок і чи не вимиваються корисні речовини з організму. Позаяк вегетаріанство пов'язане з обмеженням споживання білка тваринного походження, цей параметр дуже важливий.
Білірубін загальний і білірубін прямий покажуть, чи немає токсичного впливу продуктів розпаду на організм.
Ферритин— важливий параметр, який відображає запаси заліза в організмі
Вітамін D важливо моніторити при будь-якій дієті.
Гомоцистеїн. Визначити його рівень важливо через недостатнє споживання вітамінів B6 і В12 при вегетаріанському харчуванні. Ці вітаміни впливають на правильний обмін гомоцистеїну, накопичення якого в організмі негативно впливає на різні системи, насамперед, серцево-судинну і репродуктивну.
Ліпідограма — комплекс параметрів, які дозволяють оцінити ризик розвитку атеросклерозу.
Фосфор, магній, цинк і кальцій відіграють важливу роль у підтриманні мінерального обміну, щільності кісткової тканини, роботи нервової системи.

«Хочу на кетодієту. Які показники перевірити?»

Головний принцип кетодієти — це зниження споживання вуглеводів, коли основний раціон складається з жирів, меншою мірою з білків і лише 5% раціону складає їжа, яка містить прості і складні вуглеводи. Така дієта показана не всім, тому дуже важливо проконсультуватися з лікарем і пройти лабораторне обстеження, зокрема:
Загальний аналіз крові з формулою і ШОЕ є обов'язковим тестом як при плановій щорічній діагностиці, так і при підготовці до кетодієти. Аналіз допоможе виявити анемію, алергію, вкаже на запальний процес в організмі.
Загальний аналіз сечі з мікроскопією осаду. Важливий для скринінгу функції сечовидільної системи.
Ліпідограма. Зайвий холестерин у крові, особливо пов'язаний з генетичними особливостями, а не з харчуванням (підвищення ЛПНЩ і ЛПДНЩ), може стати протипоказанням для кетодієти через ризик негативного впливу на судини, утворення атеросклеротичних бляшок.
АЛТ і АСТ допомагають перевірити, чи нормально функціонує печінка, адже при кетодієті вона бере на себе найбільше навантаження.
Лужна фосфатаза. Її рівень вкаже на можливі захворювання травної системи, які є протипоказаннями до кетодієти.
Рівень магнію важливий при кетодієті, бо на її початку може посилюватися виведення води з організму, що може супроводжуватися зниженням концентрації магнію в крові.
ТТГ. Споживання йоду під час кетодієти і стрес від переходу на незвичний раціон можуть впливати на стан щитовидної залози. Тому на підготовчому етапі потрібно визначити рівень ТТГ (тиреотропного гормону).
Вітамін D важливий за будь-якої дієти.

"Хочу зайнятися здоров'ям і почати приймати вітамін D. Нам же всім його не вистачає"

Не рекомендується самостійно призначати собі препарати без попередньої консультації з лікарем і без результатів лабораторних аналізів, тому що доза залежить від рівня вітамінів у крові, а у випадку з вітаміном D — і від показників кальцію.
Також слід пам'ятати про можливі побічні ефекти і симптоми передозування, які зустрічаються досить рідко, проте небезпечні. Основним наслідком передозування вітаміну D є накопичення кальцію в крові (гіперкальціємія), що спричиняє нудоту і блювання, слабкість і прискорене сечовипускання, біль у кістках. Симптоми здатні прогресувати при хронічному передозуванні вітаміну D. Вони пов'язані з відкладенням кальцію в нирках, на стінках судин, у серці, легенях, кишківнику з подальшим значним порушенням функцій цих органів. Передозування вітаміну D можливе в разі тривалого прийому не тільки монопрепаратів, а й при безконтрольному застосуванні полівітамінних комплексів, що містять цей вітамін у високих дозах.

З початком приймання вітаміну D кожні три місяці пацієнт повинен вимірювати рівень вітаміну D, щоб вчасно коригувати дозування.

"Хочу перевірити, чи є ризик раку, як у Анджеліни Джолі"

Сімейний анамнез Анджеліни Джолі тривожний. У її мами, Маршелін Бертран, був рак молочної залози, а в 49 років розвинувся рак яєчників, від якого вона померла у 56 років. Її бабуся померла від раку яєчників у 45 років. Тітка по маминій лінії померла від раку молочної залози. У Анжеліни Джолі виявили мутації гена BRCA1, які найчастіше виявляються у вигляді раку молочної залози, раку яєчників і рідше — як рак шлунка. Отримавши результати обстеження, Анджеліна Джолі зробила подвійну мастектомію (видалення молочних залоз), а пізніше видалила яєчники і фаллопієві труби, що дозволило їй попередити рак молочної залози і яєчників.

Ймовірність раку молочної залози у людей до 70 років становить 8%. А у жінок, які успадкували мутації BRCA1 /2, він зростає до 87%. Ризик розвитку раку яєчників у пацієнтів загальної популяції до 70 років — 1%, а з наявною мутацією — до 44%.
Дослідження, яке виявляє мутації генів BRCA1 /BRCA2 з достовірністю 99,9% і допомагає вчасно виявити проблеми зі здоров'ям, називається 30-тигенна панель. Її дійсно варто здати, якщо:
• Виявлено ​​спадкову мутацію у кровного родича;
• Виявлено рак в одній з восьми локалізацій, які найчастіше передаються у спадок (молочної залози, яєчників, тіла матки, підшлункової залози, шлунка і простати, колоректальний рак, меланома);
• У самого пацієнта або у його родича виявлено рак у молодому віці, до 45 років.

«Щоліта починається алергія — що перевіряти?»

Алергодіагностика — складний процес, який потребує безлічі тестів і консультації лікаря. Найпростіші тести, які вкажуть на алергічний процес, це:
Загальний аналіз крові. При алергії можливе збільшення кількості еозинофілів, що беруть участь в алергічних реакціях.

Аналіз крові на імуноглобулін Е (IgE) загальний допомагає запідозрити алергію або виявити схильність до неї, тому що антитіла IgE виробляються організмом при контакті з різними алергенами.

Щоб виявити конкретні компоненти, які спричиняють алергію, можна визначити специфічні імуноглобуліни Е. Також є низка інших аналізів (прик-тести, елімінаційні тести, провокаційні тести), які призначає винятково лікар, з огляду на зібраний від пацієнта анамнез.

«Стоматологи запитують про алергію на знеболювальні, а мені нічого відповісти»
Стоматологи повинні не просто запитувати про алергію на місцеві анестетики, які використовуються для знеболення, а й призначати алергопроби для конкретних препаратів.

«Лікар прописав антибіотики. Як зрозуміти, чи підійдуть? »

Антибіотики — це препарати, які використовуються для лікування бактеріальних інфекцій. Вони не діють на віруси і тому не приносять користі при лікуванні вірусних захворювань. Чи дійсно спрацює антибіотик і чи допоможе подолати інфекцію, стане ясно тільки в результаті бакпосіву. Тому перед прийомом антибіотиків слід провести мікробіологічне дослідження, щоб бути впевненим в ефективності призначеної терапії.

"У мене ГРВІ. Які показники при цьому збиваються?"

Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) характеризується загальним інтоксикаційним синдромом і переважним ураженням слизових оболонок дихальних шляхів. Для більшості неускладнених ГРВІ, що протікають з підвищеною температурою, характерні зміни в загальному аналізі крові: знижується рівень лейкоцитів і підвищується рівень лімфоцитів. ШОЕ при цьому залишається в нормі. При виникненні бактеріальних ускладнень може з'явитися лейкоцитоз (збільшення кількості лейкоцитів), нейтрофільоз (збільшення кількості нейтрофілів), а показники ШОЕ зростають.

Джерело: http://surl.li/afrym 

Останні новини
здати медичні аналізи в Одесі
3 липня 2024
Відновлюємо роботу ще одного лабораторного офісу в Одесі
CSD LAB активно  працює над проведенням лабораторних аналізів та розширює мережу для вашої зручності.  
здати аналізи медичині лабораторія на Хрещатику Київ
2 липня 2024
Відтепер CSD LAB у самому серці столиці!
Раді повідомити про відкриття партнерського лабораторного офісу CSD LAB спільно з революційним закладом охорони здоров’я – медичним центром “Doctor 9-
здати аналізи в Запоріжжі, медична лабораторія CSD LAB
12 червня 2024
Розширюємо мережу у Запоріжжі
Раді повідомити, що CSD LAB відкрила новий партнерський лабораторний офіс