Точність заради життя

Безкоштовно з усіх номерів

Пошук
Меню

Розібрати до ДНК: як відрізнити застуду, грип чи COVID-19

18.02.2022

І як обрати правильне лікування

Епідемія, спричинена поширенням коронавірусної інфекції SARS-CoV-2 (COVID-19) триває, проте з приходом зими є великий ризик підхопити не тільки коронавірус. Вірус грипу, респіраторно-синцитіальний вірус та інші збудники, що стають причиною розвитку гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), відомі українцям вже давно. І на відміну від нового коронавірусу, не викликають жодних побоювань. Хоча й можуть викликати захворювання з важким перебігом, розвитком ускладнень, а для пацієнтів із групи ризику (діти, люди похилого віку, пацієнти з імунодефіцитними станами) можуть стати навіть смертельними. Які методи дослідження хвороб існують, розповіла Mind менеджер із розвитку продуктів Медичної лабораторії CSD Олеся Даньчак.

У чому різниця між грипом, ГРВі та коронавірусом?
Найперше, потрібно знати, що об'єднує всі ГРВІ – це шляхи передачі інфекції від хворої людини до здорової. Збудники передаються повітряно-крапельним шляхом або через забруднені інфекцією поверхні. Схожою також є картина захворювання, яка супроводжується симптомами запалення слизової оболонки дихальних шляхів і вираженою інтоксикацією. Адже вірус інтегрується в клітини епітелію дихальних шляхів і розмножується в них, що призводить до загибелі клітин епітелію. Внаслідок цього віруси виходять у міжклітинний простір і заражають нові клітини.    
Але, попри спільне джерело зараження, грип, ГРВІ і COVID-19 – це різні інфекції, природа яких дуже відрізняється.

Які методи існують для виявлення тої чи іншої хвороби?
Достовірно виявити збудника хвороби можливо лише за допомогою лабораторних досліджень.
Зокрема, молекулярно-біологічним методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Для дослідження беруть мазок із носоглотки, у якому присутні мертві епітеліальні клітини разом із вірусними частинками. Принцип методу ПЛР базується на визначенні у біологічному матеріалі специфічних фрагментів генетичного матеріалу вірусу (РНК або ДНК). Строк виконання від 6 год. 
Аналіз на антитіла (IgM, IgA, IgG) – виявляє імунні клітини, які виробляються в організмі людини внаслідок його контакту з вірусом. Залежно від типу антитіл тест показує, чи хворіє людина у цей момент (IgM, IgA) або має вже сформований імунітет (IgG). На дослідження беруть кров. Строк виконання від 24 год.
Аналіз на антигени – виявляє білки, які входять до складу вірусу, які розпізнаються імунною системою. Строк виконання від 15 хв.

Якому з методів варто віддати перевагу в діагностиці COVID-19 і чому? 
На сьогодні «золотим стандартом» виявлення вірусу SARS-CoV2 COVID-19 вважається ПЛР-тест (молекулярний метод). 

Полімеразна ланцюгова реакція, яка лежить в його основі перетворює будь-яку вірусну РНК, наявну в біологічному матеріалі, у ДНК і «посилює» її, створюючи мільйони копій ДНК, які потім може виявити молекулярний тест.

Переваги методу ПЛР: 

Пряме виявлення збудника: визначення специфічної частини РНК або ДНК збудника вказує на наявність вірусу.
Висока специфічність: у досліджуваному матеріалі ідентифікується унікальний, характерний тільки для цього вірусу фрагмент ДНК або РНК.
Висока чутливість: метод ПЛР дозволяє визначити збудника, навіть якщо його початкова концентрація в досліджуваному матеріалі невелика.
Але не варто забувати, що точність дослідження залежить і від правильної підготовки до проведення аналізу. Для того щоб ПЛР-тест на COVID-19 був інформативним, потрібно дотримуватися певних правил підготовки до дослідження: перед дослідженням не вживати їжу, не пити рідину, не чистити зуби, не полоскати рот/горло, не жувати жувальну гумку та не курити. За 6 годин до взяття мазків із носа не закапувати краплі, не застосовувати спреї і не промивати ніс.

«Дельта», «омікрон» та ще 10 штамів COVID-19
Враховуючи особливості коронавірусної інфекції, при діагностиці захворювання та виборі найефективнішого лікування має і визначення штаму COVID-19.
Саме для встановлення точного діагнозу використовують комплексний тест методом ПЛР для якісного виявлення РНК коронавірусу SARS-CoV-2 і його мутацій. За допомогою відповідного дослідження ми визначаємо 8 мутацій вірусу та 12 штамів COVID-19, серед яких штами «дельта» й «омікрон».

Які ризики неправильного діагностування хвороби?
Неправильно діагностована хвороба – це неправильно підібране лікування і тактика ведення пацієнта лікарем.
Якщо причиною інфекції став вірус грипу і захворювання протікає важко, допомогти пацієнту можна введенням противірусного препарату. А специфічних противірусних препаратів, які діють саме на вірус COVID-19, на жаль, немає. Проте подальше обстеження пацієнта й попередження ускладнень від хвороби відрізнятиметься від тактики ведення пацієнта, у якого діагностовано грип.

Джерело: https://mind.ua/openmind/20236019-rozibrati-do-dnk-yak-vidrizniti-zastu…

Останні новини
19 травня 2022
Молекулярна точність заради життя у дії
За останні роки в Україні щорічно фіксується близько 160 000 нових випадків онкологічних захворювань та 80 000 смертей від онкології
18 травня 2022
Науковий фронт CSD працює
Незважаючи на війну, ми продовжуємо наукові дослідження та презентуємо результати на фахових міжнародних конференціях. 
11 травня 2022
Контакт-центр CSD працює 24/7
Бути поруч - це не просто слова!