Безкоштовно з усіх номерів

Пошук
Меню

Які бувають групи крові: чим відрізняються і що таке резус-фактор?

Які бувають групи крові: чим відрізняються і що таке резус-фактор?
26 грудня 2024
Які бувають групи крові: чим відрізняються і що таке резус-фактор?

Групи крові: специфіка різновидів

Кров прийнято ділити на 4 різновиди залежно від антигенів. Система отримала назву АВ0, але частіше групи називають першою, другою, третьою і четвертою. Метод поділу був запропонований лікарем з Австрії Карлом Ландштейнером ще у 1901 році. Відкриття дозволило суттєво знизити кількість смертей внаслідок переливання крові та було удостоєне Нобелівської премії. Система базується на виявленні антигенів на еритроцитах. Відповідно до неї, групи бувають наступними: 

  1. 0 (I) – найпоширеніша група крові. У її власника відсутні обидва антигени, у плазмі присутні антитіла: анти-А і анти-В.
  2. A (II) – свідчить про наявність антигену А. Імунітет у такому випадку сприймає антиген В як шкідливий.
  3. B (III) – третя – означає присутність антигену В, а захисна реакція проявляється на антиген А.
  4. AB (IV) – відповідь на питання «яка найрідкісніша група крові?». У вас четверта група? Тоді ви щасливий власник антигенів А і В, тобто антитіла проти них не виробляються.

Багатьох цікавить, чи може змінюватися група крові з часом або під впливом певних факторів. Ні, це неможливо, як і зміна резусу. Обидва показники закладаються ще до народження людини, коли вона перебуває в утробі матері. Протягом усього життя кістковий мозок синтезує запрограмований набір червоних клітин, які несуть певний тип крові.

Як визначити групу крові? 

Незважаючи на те, що тип цього біоматеріалу – одне з найважливіших знань, яке може врятувати життя, навіть деякі дорослі люди ним не володіють. Але як дізнатися групу крові, якщо ні в медичній карті, ні в інших документах ці відомості не зафіксовані? Достатньо прийти в лабораторію і здати венозну кров – визначення групи крові займе лічені хвилини.

При обраному аналізі в лабораторних умовах проводиться дослідження еритроцитів у взятому біоматеріалі. Отримана інформація допоможе передбачити реакцію захисної системи організму на передану рідку сполучну тканину.

Важливо правильно підготуватися до аналізу. Біоматеріал необхідно здавати натще. Якщо у вас дитина до двох років, достатньо забезпечити голодну дієту тривалістю 3 або 4 години. Всім, хто старший, потрібно не їсти перед процедурою забору від 8 до 12 годин. За годину до дослідження рекомендується утриматися від куріння. Перед візитом до лабораторії можна випити трохи води.

Цей тест має важливе значення не лише для донації, а й під час планування або настання вагітності, підготовки до хірургічного втручання, підозри на гемолітичну хворобу плода чи новонародженого. Також дослідження виконують під час підготовки до пересадки кісткового мозку, нирки, печінки, шкіри, серця.

Що таке резус-фактор? 

      Крім антигенів А і В, на червоних кров'яних тільцях може перебувати білок, званий резус-фактором. Своїм незвичайним найменуванням він зобов'язаний дослідженням сироватки, створеної з еритроцитів макаки виду резус. На те, яка кров за цим показником, впливає наявність в еритроциті D-антигена:

  • резус-позитивна, якщо антиген D є;
  • резус-негативна, якщо його немає.

    Близько 85% людей резус-позитивні, решта - в негативній категорії, і для них гемотрансфузія крові з резусом «+» пов'язана з ризиком небажаної відповіді імунітету. Резус-фактор утворює вісім різновидів крові: по одному позитивному й одному негативному на кожну групу. За наявності негативного резус-фактора контакт із біоматеріалом, що має знак «+» можуть з'явитися антитіла.

    Сумісність груп крові важливо знати під час вагітності. Так, у мами, резус якої негативний, можуть бути труднощі під час виношування дитини з позитивним показником. Імунологічний конфлікт загрожує гемолітичною недугою немовляти. У разі потрапляння в материнську кров зі знаком «-» антигени системи АВ0 можуть викликати виникнення особливих аглютинінів.  У разі потрапляння в рідку сполучну тканину дитини за допомогою плаценти вони знищують червоні кров'яні тільця, що містять несумісні антигени. Прояв резус-конфлікту на ранній стадії вагітності може спричинити викидень.

 

Переливання крові: хто підходить для донорства?

   Для гемотрансфузії найчастіше обирають донора, кров якого ідентична крові реципієнта. Якщо у вас друга група, вам протипоказане переливання від людини з третьою, адже ваші антитіла боротимуться з антигенами В. Якщо ж у вас перша, ні друга, ні третя вам не підходять. Рідка сполучна тканина невідповідного типу може спровокувати склеювання еритроцитів і ниркову недостатність.

   Володарі резус-позитивного показника можуть приймати будь-який різновид із системи АВ0. Резус-негативним людям підходить виключно кров зі знаком «-».
Найзручнішим реципієнтом вважається володар четвертої групи, оскільки безпечною для нього буде гемотрансфузія біоматеріалу будь-якого типу. Найцінніші донори - носії крові групи 0, резус-фактор якої негативний, адже його еритроцити універсальні. Такий матеріал застосовується при виникненні екстрених ситуацій, коли немає часу проводити дослідження.

   Скільки крові в людині - закономірне питання для тих, хто планує стати донором. Середній об'єм становить 5 літрів, але в організмі дорослого чоловіка може бути і до 6 літрів цього біоматеріалу. Під час донації здійснюється забір лише 350-450 мл, що не шкодить загальному самопочуттю та стану здоров'я.

Яка група крові буде у дитини?

Який із чотирьох різновидів буде у певної людини - вирішують гени. Кожна ознака, що набувається, контролюється щонайменше парою генів: один малюкові дістається від матері, другий - від батька. Тобто чадо успадковує від батьків не готовий різновид крові, а лише по одному гену, що визначає її.

Якщо вас цікавить, яка група крові буде в дитини, слід розуміти, що вона може бути аналогічною до маминої, або до татової, або й зовсім іншою: у разі поєднання двох генів утворюється третій варіант. Якщо докладніше, то:

  • I група, або 00, виходить за наявності і в батька, і в матері гена 0. Але це не свідчить про те, що в обох перша група, оскільки другі їхні гени могли бути іншими.
  • II група (А) - у дітей, які отримали від батьків по гену А. Також друга група може вийти в разі поєднання генів 0 і А, оскільки ген 0 не здатний проявитися в поєднанні з геном А.
  • III група (В) - у малюка, якому батько та мати передали два однакові гени В, або В у тандемі з 0, оскільки в цьому разі 0 також не проявляється.
  • IV (АВ) - виникає завдяки відсутності придушення під час успадкування в одного з батьків гена А, а в іншого В.

Група крові та резус-фактор - важливі знання, здатні зберегти здоров'я і життя собі, а також іншій людині. Їхнє застосування дає змогу уникнути небезпечних наслідків, які тягне за собою з'єднання несумісних біоматеріалів. Інформація актуальна під час планування вагітності та операцій, переливання крові та різних недуг, що потребують трансплантації органів.

Не маючи медичних записів про ці показники, можна з'ясувати все за допомогою співробітників лабораторії. Для проведення аналізу потрібно трохи венозної крові, а результат буде готовий дуже швидко.

Група крові + резус фактор
B224

Група крові + резус фактор

Кожна людина має унікальну комбінацію еритроцитів та антигенів на їх поверхні. Вчені виявили вже понад 250 антигенів еритроцитів, що утворюють 30 антигенних систем. Однак, найбільш клінічно значущими є система АВО та система резус.

Саме характеристики крові людини певної групи за системою АВО та системою резус зумовлені генетично та не змінюються протягом життя.

293 грн