MPL (W515K, W515L, W515A, S505N, ПЛР, кров, кістковий мозок)
Мієлопроліферативні новоутворення (MPN) являють собою групу захворювань, які спричинені надмірною проліферацією одного або кількох типів клітин крові у кістковому мозку. Мієлопроліферативні новоутворення (MPN) пов’язані з порушенням регуляції тирозинкіназ, що призводить до аномальних низхідних сигнальних шляхів і збільшення клітинної проліферації. Аномально велика кількість клітин крові накопичується в кістковому мозку та периферичній крові, що з часом призводить до ускладнень. Залежно від наявності або відсутності філадельфійської хромосоми (BCR-ABL1) MPN поділяють на дві категорії: філадельфійський позитивний (хронічний мієлоїдний лейкоз) і філадельфійський негативний (справжня поліцитемія, есенціальна тромбоцитемія та мієлофіброз). Хронічний мієлоїдний лейкоз (ХМЛ) характеризується транслокацією BCR-ABL1, t(9;22)(q34;q11.2), що призводить до створення конститутивно активної онкогенної злитої тирозинкінази BCR ABL1. Ця транслокація є найпоширенішою аномалією при ХМЛ.
MPN з негативними філадельфійськими хромосомами характеризуються мутаціями в різних генах, таких як JAK2, MPL, PDGFRA, PDGFRB, FGFR1 і KIT.
MPL розташований на хромосомі 1p34 і кодує рецептор тромбопоетину, ключового фактора росту та виживання мегакаріоцитів. MPL W515L вперше був описаний у 2006 році серед JAK2 V617F-негативних пацієнтів з PMF і є найпоширенішою мутацією MPL, пов’язаною з MPN, яка виникає в результаті переходу G на T в нуклеотиді 1544 екзона 10, що спричиняє заміну триптофану на лейцин у кодоні 515. MPL W515K виникає в результаті переходу TG на AA в нуклеотид 1543_1544 в екзоні 10, що спричиняє заміну триптофану на лізин у кодоні 515. MPL W515A складається з двох мутацій, що є результатом переходу TG у GC у нуклеотиді 1543_1544 в екзоні 10, що спричиняє заміну триптофану на аланін у кодоні 515 в результаті переходу GTG в AGC в нуклеотиді 1542_1544 в екзоні 10, що спричиняє заміну триптофану на аланін у кодоні 515. MPL S505N в результаті переходу G в A в нуклеотиді 1514 в екзоні 10, що спричиняє заміну серину на аспарагін у кодоні 505.
Досліджуваний біоматеріал: венозна кров / аспірат кісткового мозку, забрана в пробірку з ЕДТА (фіолетова кришка)
Метод дослідження: Полімеразно-ланцюгова реакція у режимі реального часу (RT-PCR)
Підготовка до дослідження: не потребує спеціальної підготовки
Що може впливати на можливість проведення дослідження: неправильне проведення забору крові, неналежне зберігання та транспортування біоматеріалу, вплив лікування (радіо- та хіміотерапія на момент забору крові)
Можливість дозамовлення: можливе дозамовлення, за наявності біологічного матеріалу відповідної якості
Обладнання для дослідження: Bio-Rad CFX96
Аналітична чутливість: 1% мутантних алелів